Komisja Wenecka nie przesunęła terminu wydania opinii o trybunale

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński/ Polska Press
Magdalena Nałęcz

Komisja Wenecka nie przesunęła terminu wydania opinii o trybunale

Magdalena Nałęcz

Komisja Wenecka wyda opinię związaną z polskim Trybunałem Konstytucyjnym podczas swojego najbliższego posiedzenia w dniach 11–12 marca.

Komisja Wenecka nie zdecydowała się na przełożenie terminu wydania opinii ws. zmian związanych z polskim Trybunałem Konstytucyjnym.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ doradczy Rady Europy napisał, że przyjęcie ostatecznej opinii w trakcie jej najbliższego posiedzenia, które ma miejsce w dniach 11–12 marca, pozwoli na przedyskutowanie oraz odniesienie się do „prawdziwego problemu”, którym w jej opinii jest „np. zagwarantowanie, że Trybunał Konstytucyjny będzie funkcjonował skutecznie i niezachwianie jako strażnik konstytucji”.

Polskie MSZ chciało, żeby Komisja Wenecka przełożyła termin opublikowania opinii na czerwiec. – Będziemy wskazywać, że przesunięcie prac będzie służyło wyciszeniu emocji, tak jak nasz wniosek miał temu służyć. W wyniku niefortunnego przecieku projektu opinii te emocje uległy eskalacji – powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.

Rząd poinformował również, że przygotował już odpowiedź na wstępną opinię komisji, która wyciekła do mediów. – Natomiast kiedy ją prześlemy do Komisji Weneckiej, w jakim ostatecznie kształcie, to są decyzje, które będą zależały od rozwoju wydarzeń – powiedział Aleksander Stępkowski. Dodał również, że Polska nie będzie dochodziła, w jaki sposób doszło do przecieku projektu opinii komisji.

Komisja Wenecka wydała w czwartek oświadczenie, w którym wyraziła ubolewanie nad tym, że projekt jej opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego przedostał się do opinii publicznej, i jednocześnie stwierdziła, że nie jest w stanie ustalić źródła tego przecieku.

Komisja Wenecka została zaproszona do Polski w grudniu 2015 r. przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Wstępny projekt jej opinii wyciekł do mediów w sobotę. Dokument zawiera zdecydowaną krytykę działań PiS podjętych w związku z trybunałem.

Autor: Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.