Lucyna Makowska

Komu burmistrz odpuszcza długi? Jaki jest klucz?

Lucyna Makowska

- Umorzenia podatków powinny być tak samo kontrolowane jak inne sfery działalności miasta - uważają żarscy radni. - To przecież publiczne finanse.

Innego zdania była naczelnik wydziału podatków Iwona Pawlik, gdy komisja rewizjna zwróciła się o wgląd do akt. Komisja chciała sprawdzić komu i ile podatku burmistrz umorzyła czy czy rozłożyła na raty w ubiegłym roku.

- Poinformowano nas, że ustawa o ordynacji podatkowej sprawia, że dane osób objęte są tajemnicą - tłumaczy Leszek Wroczyński, przewodniczący komisji. Wiemy, że to leży w kompetencji burmistrza, ale, chcielibyśmy jednak znać dokładne kryteria stosowania ulg, byśmy mogli stwierdzić, czy są zgodne z prawem.
I dodaje, że orzecznictwo w tej kwestii jest podzielone.

- Niedawno, gdy kontrolowaliśmy dotacje dla organizacji pozarządowych też odmówiono nam podania danych- przypomina radna Lucyna Grzybowicz.

Może przydałoby się nam jakieś szkolenie, żebyśmy dokładnie wiedzieli co nam wolno, co nie, byśmy za każdym razem nie odbijali się od ściany

Tymczasem radny komisji rewizyjnej, Aleksander Słowikowski niczym rzecznik magistratu tłumaczył: Wierzcie mi to są ludzie, którzy na życie nie mają. Odbywa się to wszystko według procedur, dla nich bardzo upokarzające. To nie jest kwestia uznania pani burmistrz.

A kto w ubiegłym roku mógł liczyć na łaskawość burmistrz Danuty Madej?
Na umorzenia zaległości podatkowych „załapały” się obie żarskie lecznice. 105. Kresowemu Szpitalowi Wojskowemu darowano 187 tys.286 zł, a Szpitalowi Na Wyspie- 110 tys 102 zł.

Pozostałym ośmiu podatnikom ( PiniutaWiktor- Czerep Paweł, PW. „Produs” sp. z o. o. „SBS Home Fashion” sp. z o. o., parafia pw. SPJ Dariusz Cyganiuk, Grzegorz Bąkowski, Danuta Miekisz i Mariusz Domniak) w sumie umorzono 38 tys. 664 zł podatku.
Burmistrz odroczyła i rozłożyła na raty zapłatę podatku dziewięciu osobom na łączną kwotę 435 tys. 564 zł. W tej grupie są oba żarskie szpitale, Spółka Moto-Fart A. Czerwonajcio i J. Wójtowicz, Henryk Luks, PW „Produs”, Urszula Makowska, Jacek Kuśnierz, Beata Szczygieł, Radosław Kalinowski i Anna Witczak-Kalinowska.

Na uligi mogli też liczyć na podstawie kilka lat temu podjętej uchwały, przedsiębiorcy z żarskiej strefy przemysłowej na Lotnisku.
W zeszłym roku zaleglości od osób fiycznych wyniosły ponad 2 mln zł.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.