Koncerty w supersali? To może się udać

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Koncerty w supersali? To może się udać

Alicja Kucharska

Za dwa lata szkoła muzyczna w Świebodzinie ma się zmienić nie do poznania. Niewykluczone bowiem, że wybudowana zostanie sala koncertowa.

W kwietniu Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia. Koncert zaplanowano w sali widowiskowej domu kultury, ale jest szansa, że uroczystości 50-lecia odbędą się w sali koncertowej, która miałaby powstać przy PSM.

Dotychczas uczniowie mogli prezentować swoje programy muzyczne w szkolnej auli, która jest bardzo mała i nie spełnia jakichkolwiek norm akustycznych. Muzycy ledwo mieścili się w niej ze swoimi instrumentami, a rodzice nierzadko stali w korytarzu. - Jesteśmy szkołą artystyczną, musimy zadbać o odpowiednią oprawę naszej muzyki - podkreśla Renata Sypień, dyrektor PSM. O konieczności rozbudowy szkoły przekonani są rodzice. - Szkoła jest bardzo mała. By organizować koncerty, pokazywać umiejętności większej publiczności, musimy zapewnić dzieciom należyte miejsce, z odpowiednią akustyką - wyjaśnił Leszek Czekała, którego syn uczy się w II klasie PSM.

Obecnie do szkoły uczęszcza 70 uczniów. Nabory są trudnym momentem, gdyż wielu osobom trzeba odmówić. R. Sypień obejmując stanowisko dyrektorskie za cel postawiła sobie ratowanie budynku wewnątrz, jednak myśl o sali koncertowej była ciągle obecna. Po uzyskaniu zgody w Centrum Edukacji Artystycznej stworzono wstępną wizualizację obiektu. Obecnie trwają przygotowania projektu budowlano-wykonawczego. - Wniosek musimy złożyć do końca września – podsumowała dyrektor PSM.

Wstępna wizualizacja zakłada salę koncertową na 150 miejsc. Już wiadomo, że nie dojdzie do realizacji budowa parkingu podziemnego, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Projekt uwzględnia scenę, zaplecze oraz garderobę dla artystów, a także antresolę na 20 miejsc. Ponadto powstanie profesjonalna reżyserka, a dzięki przeniesieniu pokojów administracji do nowej części budynku, w starej zwolniłoby się miejsce na dodatkowe klasy.

Sala koncertowa, obok jej zasadniczego przeznaczenia, miałaby także stać się centrum konferencyjnym. - Kilka lat temu szkoła była naprawdę w złym stanie. Teraz wygląda coraz lepiej. Jeśli są pieniądze, by ją rozbudować, należy to zrobić. Tu chodzi o dzieci - stwierdza Zdzisława Małek, mieszkanka pobliskiego osiedla.

Szkołę czeka również termomodernizacja. Prace muszą być wykonywane jednocześnie z rozbudową PSM. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2018 rok. - Przy tej okazji chciałabym też dokończyć remont szkoły wewnątrz, m. in. sal dydaktycznych na poddaszu czy toalet - dodała R. Sypień.

PSM może starać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska (2014 – 2020).

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.