Kończą się pieniądze na dopłaty do „Mieszkania dla Młodych”!

Czytaj dalej
Fot. archiwum własne
Kaśka Borek

Kończą się pieniądze na dopłaty do „Mieszkania dla Młodych”!

Kaśka Borek

Myślisz o kredycie z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”? To pospiesz się! Biorąc pod uwagę tempo wykorzystania, pieniądze mogą skończyć się jeszcze przed połową roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował niedawno dane o wykorzystaniu puli pieniędzy przeznaczonych na tegoroczne dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Eksperci finansowi oceniają, że choć tempo wykorzystania pieniędzy nieco spadło, wciąż jest na tyle duże, że jeśli utrzyma się w kolejnych miesiącach, fundusze skończą się w maju, a najpóźniej w czerwcu.

W tym roku na dopłaty przygotowano 730 mln zł

Jednak po styczniu pozostało tylko 281,8 mln zł. Większość wykorzystanej sumy zarezerwowano na podstawie wniosków złożonych jeszcze w 2015 roku - z myślą o dopłatach, których będą wypłacone w tym roku, dlatego obciążają tegoroczną pulę. Tylko w styczniu zarezerwowano 77,4 mln zł, a łącznie z wnioskami dotyczącymi 2017 roku i 2018 - 83,5 mln zł (dane firmy Expander).

Dlaczego może zabraknąć pieniędzy

- Państwo nie ograniczyło pieniędzy przeznaczonych na dopłatę. W poprzednich latach pula ta nigdy nie została przekroczona. Ale odkąd we wrześniu 2015 weszła w życie zmiana ustawy, wprowadzającą możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnym, liczba wniosków drastycznie wzrosła - wyjaśnia Tomasz Machowiak, niezależny doradca finansowy. - W tym roku wykorzystanych zostało już tyle przeznaczonych środków, że najpewniej zabraknie pieniędzy na dofinansowanie. Pytanie brzmi tylko, kiedy to się stanie. Moim zdaniem już w kwietniu, najpóźniej w maju.

Co będzie, gdy skończą się pieniądze?

Wyczerpanie tegorocznego limitu nie oznacza, że „Mieszkanie dla młodych” przestanie działać. W takiej sytuacji wciąż można będzie składać wnioski o kredyt z dopłatą - ale tylko pod warunkiem, że będzie wypłacona w 2017 roku lub 2018. W praktyce oznacza to, że ramach takiego kredytu kupimy mieszkanie w budowie, dla którego ostatnia transza płatności przypada najwcześniej w styczniu 2017 roku. Nie uda nam się natomiast kupić mieszkania gotowego - chyba że przekonamy sprzedawcę, by część płatności była przeniesiona na przyszły rok.

- Deweloperzy pewnie będą tak konstruować umowy, by wypłata ostatniej transzy przypadała na przyszły rok, bo pula która obecnie została zarezerwowana na 2017, wynosiła na koniec stycznia niecałe 5,5 procent - uważa Machowiak. Odnośnie rynku wtórnego napisał do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, czy możliwy będzie zapis, że sprzedający godzi się na otrzymanie dofinansowania w 2017 (czyli akt notarialny jest np. w czerwcu br., a przelew pieniędzy z dofinansowania w styczniu 2017). Z odpowiedzi wynika, że po opublikowaniu informacji o skończeniu się pieniędzy na 2016 rok banki przestaną przyjmować wnioski z terminem wypłaty dofinansowania wkładu własnego na ten rok. Nadal będą przyjmowane wnioski z terminami wypłaty na lata kolejne (o ile nie zostanie osiągnięty poziom 50 proc. wykorzystania limitów zapisanych w ustawie na te lata).

Ustawa, na podstawie której realizowany jest program MdM, nie reguluje kwestii związanych ze sporządzaniem umów przedwstępnych czy aktów notarialnych, itp. Jeżeli więc sprzedawca jest gotowy poczekać, wydaje się, że nie jest to wykluczone. Kwestie praktyczne należy jednak wyjaśnić z bankiem, w którym planujemy złożyć wniosek o tak zwane dofinansowanie wkładu własnego wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu.

Warto wiedzieć: Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) informację o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia przypadającym na dany rok. Instytucje kredytujące wstrzymują przyjmowanie takich wniosków o dofinansowanie wkładu własnego począwszy od dnia następującego po dniu ogłoszenia informacji przez BGK.

Czym jest MdM

Program „Mieszkanie dla Młodych” został stworzony, by pomóc młodym osobom (poniżej 35. roku życia) w nabyciu przez nich pierwszej nieruchomości. Program obejmuje pomoc w zakupie mieszkania lub domu zarówno z rynku wtórnego (używane). jak i pierwotnego (nowe).

Oczywiście, istnieją pewne kryteria, które należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie (powierzchnia nieruchomości, maksymalna cena za 1 mkw., wiek kredytobiorcy, posiadane wcześniej nieruchomości).

Kto może ubiegać się o kredyt w programie MdM

1. Stan cywilny.

2. Wiek.

3. Profil kredytobiorcy.
Z wyłączeniem nabywców wychowujących co najmniej troje dzieci dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy, który do dnia nabycia mieszkania nie był:

- W tym roku wykorzystanych zostało już tyle przeznaczonych środków, że najpewniej zabraknie pieniędzy na dofinansowanie - prognozuje Tomasz Machowiak,
archiwum własne - W tym roku wykorzystanych zostało już tyle przeznaczonych środków, że najpewniej zabraknie pieniędzy na dofinansowanie - prognozuje Tomasz Machowiak, niezależny doradca finansowy.

Jeżeli nabywca ubiegający się o przyznanie dofinansowania wkładu własnego jest najemcą lokalu mieszkalnego lub przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zobowiązuje się on do: * rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego, * zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu

Jakie warunki musi spełniać umowa kredytowa

1. Kwota kredytu.

2. Okres kredytowania.

3. Waluta kredytu.

Kredyt dostępny jest tylko w złotówkach dla osób, które zarabiają w złotówkach.

Jakie kryteria musi spełnić nieruchomość

1. Powierzchnia.

2. Rynek pierwotny czy wtórny?

3. Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od liczby posiadanych dzieci oraz powierzchni i lokalizacji nieruchomości.

Wyjaśnijmy to na przykładzie mieszkania 50-metrowego w Zielonej Górze w cenie 160.000 zł:
* osoba stanu wolnego lub bezdzietne małżeństwo może liczyć na 19.337,50 zł dopłaty,
* osoby z jednym dzieckiem otrzymają dopłatę w wysokości 29.006,25 zł,
* osoby z dwojgiem dzieci mogą już liczyć na wsparcie rzędu 38.675 zł,
* natomiast osoby z trojgiem dzieci (lub więcej) to dofinansowanie w kwocie aż 58.012,50 zł!

Co to oznacza w praktyce

Ograniczenia po wypłacie kredytu

Kredytobiorca, który zaciągnie kredyt w programie „Mieszkanie dla Młodych” przez pierwsze pięć lat musi liczyć się również z pewnymi zobowiązaniami:

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.