Łukasz Koleśnik

Koniec problemów ze śmieciami? Wywozem zajmie się spółka gminna

Firma zajmująca się śmieciami na terenie gminy Krosno Odrz. nie zawsze dotrzymywała terminów lub pomijała niektóre posesje. Fot. Łukasz Koleśnik Firma zajmująca się śmieciami na terenie gminy Krosno Odrz. nie zawsze dotrzymywała terminów lub pomijała niektóre posesje.
Łukasz Koleśnik

Od października wywozem odpadów będzie zajmować się Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne.

- Czekamy. Nie wiemy, kiedy wywiozą. Termin minął już dawno - takie słowa wiele razy wypowiadali mieszkańcy gminy Krosno Odrzańskie, głównie wiosek. To właśnie tam przed posesjami stały pełne kosze, które nie zawsze były opróżniane przez firmę z Zabrza, odpowiedzialną za wywóz odpadów. Historia powtarzała się wiele razy.

- Często bywało, że śmieci miały być odebrane w piątek - opowiada radny Mariusz Grycan. - Kiedy transport się nie pojawiał, to zalegały one przed podwórkami przez cały weekend.

Do tego na wsiach śmieciami zainteresowały się zwierzęta, często przewracając kosze oraz dobierając się do worków na odpady, które czekały na odbiór.

- Mieliśmy nieprzyjemne doświadczenia z firmą, która do tej pory zajmowała się odbiorem odpadów - przyznaje zastępca burmistrza, Grzegorz Garczyński. - Zdarzały się opóźnienia w odbiorze, czasami nawet pomijanie niektórych lokali. Mogliśmy obciążać

przedsiębiorstwo karami, ale ostatecznie mieszkańców to nie interesowało, ponieważ śmieci wciąż zalegały na ich posesji.

Teraz sporo w temacie wywozu odpadów z terenu gminy się zmieni. W_piątek urząd unieważnił przetarg na odbiór i transport śmieci.
- Od tego roku prawo pozwala na zlecanie bezprzetargowo, własnej spółce, zadania odbioru odpadów komunalnych - wyjaśnia G. Garczyński. - Wcześniej o wyborze wykonawcy decydował przetarg.

Spółką, która wkrótce zacznie zajmować się śmieciami, jest Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne. Wiele osób ze zdziwieniem reaguje na tę informację, gdyż główne zadania KPWK to dostarczanie wody i odbiór ścieków.

- Spółka ma również zapisaną działalność związaną z odbieraniem odpadów komunalnych - zaznacza wiceburmistrz Garczyński.
Prezes KPWK, Aleksander Kozłowski, spotkał się ze swoimi pracownikami po ogłoszeniu przetargu na wywóz śmieci. Okazało się, że rozszerzenie działalności spółki jest możliwe.

- Prezes wysłał pismo, w którym wyraził gotowość do przyjęcia nowych obowiązków - zaznacza wiceburmistrz.

W czwartek, podczas sesji, radni przegłosowali stosowne oświadczenie, na mocy którego anulowano przetarg i zlecono wywóz odpadów spółce KPWK. Dzięki temu gmina będzie miała większy wpływ na to, co się dzieje z odpadami w gminie.

Obecna umowa obowiązuje do 30 września. Do tego czasu śmieciami będzie zajmować się jeszcze firma z Zabrza. Te kilka miesięcy KPWK poświęci na przygotowanie się do nowego zadania.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.