Koniec Schengen? Na razie to tylko ćwiczenia pograniczników, ale...

Czytaj dalej
Fot. Jakub Pikulik
Dariusz Chajewski

Koniec Schengen? Na razie to tylko ćwiczenia pograniczników, ale...

Dariusz Chajewski

Podróżni byli wczoraj skonfundowani kontrolami granicznymi. Nawet zniecierpliwieni. Cóż, przez lata zdążyliśmy się odzwyczaić

Pogranicznicy i celnicy ćwiczyli przywracanie kontroli granicznej. Mieli prawo odwyknąć, bo od chwili wejścia Polski do strefy Schengen, przekraczając granicę, obecności służb na dobrą sprawę nie dostrzegamy.

- Ćwiczymy okresowe przywracanie granicy już pod kątem lipcowego Przystanku Woodstock - tłumaczy ppłk Dariusz Kalczyński, szef kostrzyńskich strażników. - Oczywiście w najbliższym czasie mamy znacznie więcej powodów, dla których być może będziemy musieli bardziej przyjrzeć się osobom przekraczającym granicę. Myślę oczywiście chociażby o Światowych Dniach Młodzieży.

Mamy już doświadczenia, bo kontrole powróciły przecież podczas Euro 2012. Zgodnie z kodeksem granicznym Schengen kontrole mogą być przywrócone przez ministra spraw wewnętrznych w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia oraz w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie przewozu niepożądanych towarów.

Czy ćwiczenia mają cokolwiek wspólnego z zapowiedziami, że Przystanek Woodstock może zostać uznany za imprezę podwyższonego ryzyka?

- Nie, to raczej sprawa władz samorządowych oraz organizatorów koncertu - odpowiada ppłk Kalczyński.

Podobne ćwiczenia obywają się sukcesywnie na wszystkich przejściach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Powodem są właśnie imprezy, które w najbliższym czasie mają się odbyć w Polsce. Co dziwne, pogranicznicy nie narzekają na to, że od czasu wejścia Schengen skurczył się stan posiadania infrastruktury granicznej. W tej chwili system opiera się przede wszystkim na sprzęcie mobilnym. Zarówno poprzednie próby przywracania kontroli, jak i kolejne ćwiczenia pokazują, że dziś budynki i bariery nie są pogranicznikom potrzebne.

Kodeks graniczny Schengen przewiduje możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych w razie poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego - chociażby zagrożenia terroryzmem lub przestępczością zorganizowaną.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.