Koniec z odczytem liczników w domach?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Koniec z odczytem liczników w domach?

Łukasz Koleśnik

Będą kolejne udogodnienia. Wszystko przez zmiany, do których szykuje się krośnieńskie przedsiębiorstwo wodociągowe.

Na początku tygodnia pisaliśmy o planach gminy Krosno Odrzańskie, dotyczącym e-urzędu, który ma ułatwić czynności urzędowe pracownikom oraz mieszkańcom. Wszystko będzie można załatwić za pomocą internetu.

- Same plusy - mówi mieszkanka Krosna, Ewa Dawidowicz. - Uważam, że takie rozwiązanie ułatwi życie niepełnosprawnym mieszkańcom, którym ciężko co chwilę przychodzić do urzędu, aby załatwiać swoje sprawy.

To jednak nie wszystkie usprawnienia powiązane z projektem e-urząd.

Nowe wodomierze i czytniki elektroniczne

Udogodnienia dotkną również sfery wodociągowo-kanalizacyjnej. W_jaki sposób?
- Podobnie jak urząd gminy, również wprowadzamy e-usługi. Technika idzie do przodu - podkreśla prezes KPWK, Aleksander Kozłowski. - Już w tej chwili wykonujemy rozliczenia w systemie komputerowym, ale jeszcze nie w pełni elektronicznie.
W drugim kwartale 2018 roku ma się to zmienić.

- Wprowadzimy system, dzięki któremu klienci będą mieli dostęp do swojej historii płatności, otrzymywać będą e-wezwania do zapłaty, a także wykonywać płatności czy też zmieniać umowy za pomocą nowych rozwiązań - wymienia A. Kozłowski.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Dzięki modernizacji możliwe też będzie zdalne odczytywanie wodomierzy.

- To oznacza, że będzie możliwe tzw. spisanie licznika, bez ingerencji bezpośredniej pracownika. Dzięki nowemu systemowi wszystko będziemy odczytywać komputerowo. Pomiar będzie wykonywany na pewnym obszarze i możliwe będzie odczytanie wielu liczników jednocześnie. Wykryje również, czy gdzieś nie ma awarii bądź problemu z odczytem - wyjaśnia prezes KPWK.

Najbardziej z tych nowinek mogą się cieszyć mieszkańcy wsi, gdyż do tej pory w pobliskich miejscowościach rozliczenia za wodę i ścieki odbywały się co dwa lub trzy miesiące.

- Jak przyznawali mieszkańcy, była to czasami całkiem duża kwota do przełknięcia. Niestety nie mogliśmy wykonywać pomiaru co miesiąc, gdyż brakowało nam pracowników. Dzięki systemowi to się zmieni - zaznacza A. Kozłowski.

KPWK zakupi prawie 3,5 tysięcy wodomierzy i ze specjalnymi nakładkami. Mieszkańcy nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów.

Prawie 2 mln zł za cały projekt

Kolejne zalety nowego programu? Przedsiębiorstwo ostatecznie zaoszczędzi m.in. na odczytach, tym samym łatwiej będzie utrzymywać niskie ceny za wodę i ścieki.

Projekt wyceniony jest na ponad 1,8 mln złotych. Jednak jest to inwestycja dofinansowana. KPWK będzie musiało ponieść koszty w wysokości 223 tys. zł.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.