Alicja Kucharska

Koperty w lodówce mogą uratować życie

Malwina Baszuro Fot. Fot. Alicja Kucharska - Akcja skierowana jest do osób starszych, głównie tych, mieszkających samotnie - mówi Malwina Baszuro ze świebodzińskiego OPS
Alicja Kucharska

Świebodzin. Seniorze! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i stwórz Kopertę Życia.

Świebodziński Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął realizację ogólnopolskiego projektu Koperta Życia. Wszystko po to, by zwiększyć skuteczność interwencji służb ratowniczych. Dzięki Kopercie Życia interweniujący mają szybki dostęp do informacji zdrowotnych pacjenta, co wpływa na bezpieczeństwo seniorów.

Akcja, dotychczas realizowana z wielu gminach całej Polski, dotarła również do Świebodzina.

W kopercie powinny znaleźć się informacje o przyjmowanych lekach czy alergiach

- Seniorzy otrzymują specjalnie przygotowane koperty, w których znajdują się dane osobowe oraz najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta - wyjaśnia Malwina Baszuro, ze świebodzińskiego OPS-u. Wstępnie przygotowano 200 kopert, z czego ponad 40 już trafiło w ręce zainteresowanych. Pracownicy OPS-u zapewniają, że jeśli zapotrzebowanie będzie większe, to pojawi się kolejna pula kopert. - Pierwszeństwo mają osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie. Kopertę mogą odebrać także osoby niepełnosprawne - dodaje Malwina Baszuro.

W kopercie powinny znaleźć się informacje o przyjmowanych lekach, alergiach, przebytych chorobach czy też karta informacyjna z pobytu w szpitalu. Dodatkowo należy zamieścić kontakt do osób najbliższych, których lekarze powinni powiadomić o stanie zdrowia. - Pakiet z tymi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest w każdym domu i jest łatwo dostępne. Na lodówce powinna znaleźć się naklejka sugerująca, że taka koperta jest sporządzona. Co ważne, dane medyczne zawarte w karcie informacyjnej muszą być potwierdzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Karta ważna jest rok. Po tym czasie należy ją zaktualizować - dodaje M. Baszuro.

- W zasadzie o akcji wiem już od roku i chciałam taką kopertę zamówić - mówi Maria Marciszonek. - Gdy dowiedziałam się, że akcję zorganizował świebodziński OPS i pakiet można odebrać nieodpłatnie, od razu skorzystałam z tej możliwości. Na pewno będę przekazywać tę wiadomość innym seniorom. To bardzo pożyteczna idea. Popieram i tym samym dziękuję radzie miejskiej, że poparli tę inicjatywę - dodaje pani Maria.

- To słuszne przedsięwzięcie - mówi Bożena Bojko. - Myślę jednak, że z takiej koperty mogliby skorzystać nie tylko seniorzy, ale także osoby młode, samotnie wychowujące dzieci - komentuje.

Do uczestnictwa w akcji zachęcają również lekarze i ratownicy medyczni, wskazując, iż taki pakiet informacji, dostępny „od zaraz”, jest niezwykłym ułatwieniem w przypadku osób przewlekle chorych, starszych a także samotnych.

- Z naszego punktu widzenia to dobra i potrzebna inicjatywa - mówi ratownik medyczny Ireneusz Woźniak. - Nierzadko przyjeżdżamy do

pacjentów, z którymi kontakt jest utrudniony. Nie posiadamy więc podstawowego pakietu informacji, nie wiemy na co pacjent choruje i jakie leki przyjmuje. Im wcześniej zdobędziemy kompletne informacje, tym szybciej i lepiej możemy udzielić pomocy - podkreśla.

Jak zaznacza nasz rozmówca, o akcji powinni informować lekarze rodzinni oraz pielęgniarki, bo to oni mają najczęstszy kontakt z pacjentami. - Wtedy dana osoba otrzymałaby kopertę, od razu podpisaną przez lekarza rodzinnego. Seniorom trzeba pomóc w przejściu całej procedury, aż do etapu końcowego, gdzie Koperta Życia trafia do lodówki - podsumowuje ratownik medyczny.

Kopertę Życia wraz z kartą informacyjną oraz naklejką można odebrać w świebodzińskim Ośrodku Pomocy Społecznej na Pl. Wolności 14.

O akcji informują też pracownicy socjalni oraz sołtysi. Do projektu chętnie dołączyły się również miejscowe fundacje i stowarzyszenia.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.