Koronawirus w Lubuskiem. Chrońmy seniorów - apelują lekarze, dyrektor NFZ, licealiści z Zielonej Góry

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos, Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Koronawirus w Lubuskiem. Chrońmy seniorów - apelują lekarze, dyrektor NFZ, licealiści z Zielonej Góry

Leszek Kalinowski

Teraz jak nigdy musimy wykazać się rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wszystkim jest trudno. Wszyscy chcemy już żyć normalnie, ale nie mamy wyjścia, musimy jeszcze wytrzymać i poczekać na skutki szczepionki. W tym czasie szczególnie chrońmy seniorów. Apelują o to kierownik klinicznego oddziału zakaźnego zielonogórskiego szpitala, Jacek Smykał, dyrektor lubuskiego NFZ Piotr Bromber i młodzież z IV LO w Zielonej Górze,

- Wiem, że nie jest nam łatwo. Też chciałabym jak dawniej spotykać się codziennie z koleżankami, kolegami. Pójść do kina, puby, na dyskotekę, imprezę - mówi Ania, licealistka z Zielonej Góry. - Nie spotykamy się w szkole, nie mamy jak inni mieli - szkolnych wycieczek, niezapomnianych wrażeń. Nie będziemy mieli nawet studniówki. Co będziemy opowiadać swoim dzieciom? Że siedzieliśmy pozamykani w domach? Ale to nic nie znaczy wobec czyjegoś zdrowia i życia. Wiem, że to co straciliśmy, da się nadrobić np. na studiach. Ale musimy przetrwać, nosić maseczki, zachowywać dystans, myć ręce. Uważać na kontakty z innymi.

Dziś bardzo ważne staje się słowo odpowiedzialność

,
Dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Piotr Bromber: Dziś bardzo ważne staje się słowo odpowiedzialność, nabiera innego znaczenia. Wszyscy musimy pamiętać o naszych dziadkach, rodzicach, sąsiadach. Na ile jest to możliwe, kontaktujmy się z nimi tylko telefonicznie. Wspierajmy ich rozmową, nawet kilka razy dziennie. A jeśli ich odwiedzamy, dostarczając np. zakupy, to pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i maseczkach. Z danych statystyczne wynika, iż na tysiąc hospitalizowanych osób z powodu COVID-19 w lubuskich szpitalach 43 procent pacjentów to osoby powyżej 65 roku życia. Weźmy pod uwagę, że ta grupa wiekowa stanowi zaledwie 20 procent wszystkich ubezpieczonych Lubuszan.

Odrębnym tematem pozostaje, komunikacją z młodzieżą. Musimy więcej i cierpliwie tłumaczyć im zaistniałą sytuację. Dla nich to też niezwykle trudny czas.

Ważne informacje dla seniorów

Ministerstwo zdrowia na swych stronach internetowych też apeluje: - Seniorze, uważaj na siebie! W dużych skupiskach ludzi koronawirus i inne wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego też – ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc publicznych. Poproś bliskich o pomoc w codziennych czynnościach. Skorzystaj z infolinii, dzięki której otrzymasz pomoc w zrobieniu zakupów. Jeśli nie możesz zostać w domu, korzystaj z godzin dla seniorów i idź do sklepu w godzinach 10:00 - 12:00. Przede wszystkim jednak – zasłaniaj nos i usta.

Bądź bezpieczny – zostań w domu! 22 505 11 11 – infolinia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów dla osób powyżej 70. roku życia. Dla własnego bezpieczeństwa ogranicz wychodzenie z domu. Musisz zrobić zakupy, albo wykupić leki w aptece? Skorzystaj ze specjalnej infolinii. Osoba z infolinii przekaże Twój numer do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie. Czekaj na telefon pracownika ośrodka, który skontaktuje się z Tobą i ustali wszystkie szczegóły. Wolontariusz dostarczy Ci produkty lub leki, o które poprosiłeś. Przekaż pieniądze za zakupy wolontariuszowi.

Seniorze, skorzystaj z teleporady medycznej

Dbanie o własne zdrowie, profilaktyka i leczenie schorzeń jest niezwykle ważne, nie zapominaj o tym. Skorzystaj z teleporady i uzyskaj niezbędną pomoc, dzięki temu nie będziesz musiał wychodzić z domu. Zadzwoń do swojej przychodni i umów się na rozmowę telefoniczną z lekarzem. Podczas rozmowy lekarz poinformuje Cię, na jakich zasadach odbywa się teleporada. Podejmie też decyzję, czy teleporada jest wystarczającą formą kontaktu. Podczas rozmowy lekarz może wydać receptę, skierowanie na dodatkowe badania, może także poprosić o wizytę w przychodni lub zaleci wizytę domową.

Jeżeli zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę, katar, kaszel, bóle mięśni, duszności – koniecznie zadzwoń do przychodni i umów się na teleporadę z lekarzem rodzinnym. Te objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. W przypadku zagrożenia życia, dzwoń na pogotowie pod numer 999 lub 112 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa.

b]WIDEO: Zielona Góra. W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze powstanie szpital do walki z koronawirusem. [/b]

Musisz wyjść z domu przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

Godziny dla seniora
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Jeśli musisz wyjść z domu, skorzystaj z tego czasu, aby bezpiecznie zrobić zakupy oraz zaopatrzyć się w leki.

Nie możesz zostać w domu? Pamiętaj o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Możesz to zrobić za pomocą maseczki, ale także chusty, apaszki, szalika lub przyłbicy. To bardzo ważne – dzięki temu chronisz siebie i innych. Osoby, które są zakażone koronawirusem, ale przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób
Jeśli musisz wyjść z domu, pamiętaj, aby zachować co najmniej 1,5 m odległości od innych osób, które mijasz na ulicy, w sklepie czy w parku. Zrezygnuj też z podawania ręki na powitanie.

Pobierz aplikację STOP COVID – ProteGO Safe

Twój telefon również może być pomocny w walce z koronawirusem. Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dzięki aplikacji możesz kontrolować swój stan zdrowia. Zapisuj informację o tym, jak się czujesz, w razie pogorszenia samopoczucia będzie to pomocne narzędzie dla lekarza.

Zobacz też:
POMOC SĄSIEDZKA NA WAGĘ ZŁOTA

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.