Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jerzy Filipiuk

Kosmiczny skok Boba Beamona. Czas, kiedy cały świat osłupiał

Robert „Bob” Beamon 18 października 1968 r. w Meksyku oddał „skok marzeń”, zwany też „skokiem w XXI wiek”, na odległość 8,90 m Fot. Archiwum Robert „Bob” Beamon 18 października 1968 r. w Meksyku oddał „skok marzeń”, zwany też „skokiem w XXI wiek”, na odległość 8,90 m
Jerzy Filipiuk

50 lat temu w Meksyku padł rekord rekordów. Wzbudził zachwyt sportowego świata i przetrwał aż 23 lata.

18 października minęło 50 lat od jednego z najwspanialszych wydarzeń w historii światowego sportu. O godz. 15.42 w piątek, 18 października 1968 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku 22-letni Amerykanin Robert „Bob” Beamon ustanowił fenomenalny rekord globu w skoku w dal - 8,90 m. Poprawił dotychczasowy rekord aż o 55 cm, wzbudzając podziw całego świata.

Wykonał skok, na którego zmierzenie... nie były przygotowane przyrządy pomiarowe, bo nikt nie wyobrażał sobie, że można uzyskać taką odległość. W ciągu sześciu sekund - tyle czasu trwały jego bieg i skok - na trwałe zapisał się w historii lekkoatletyki i sportu.

Rachunki wyrównane

W 1901 roku rekord świata w skoku w dal należał do Brytyjczyka Petera O’Connora i wynosił 7,61 m. Taki wynik podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski zapewniłby srebrny medal! Przetrwał aż 22 lata. Poprawił go - o 8 cm - Amerykanin Edwin Gourdin. W ciągu następnych 12 lat pięciu innych skoczków doprowadziło rekord do rezultatu 7,98 m. Granicę 8 m jako pierwszy przekroczył legendarny Amerykanin Jesse Owens, który w 1935 roku uzyskał wynik 8,13 m. Ten rekord świata przetrwał aż 25 lat i 78 dni! W latach 1960-1965 do wyniku 8,35 m poprawiali go Amerykanin Raplh Boston i zawodnik ZSRR Igor Ter-Owansesjan. Obaj marzyli o złocie w Meksyku.

Z gangu do sportu

Beamon urodził się 29 sierpnia 1946 roku w dzielnicy Jamajka w Queens w Nowym Jorku. Mamę, która zmarła na gruźlicę, stracił, mając 8 miesięcy. Opiekowała się nim głównie babcia. Ojciec był alkoholikiem.

W Queens trafił do jednego z gangów. Widział śmierć przyjaciela. - Musiałeś być nieustannie czujny - gotowy do walki lub ucieczki. Jeśli dołączyłeś do jednego z gangów, mogłeś uniknąć krzywdy, ale i mogłeś mieć kłopoty przez resztę życia - wspominał.

Po jednej z bójek w szkole i uderzeniu nauczyciela trafił do aresztu dla nieletnich. Od więzienia uratowała go obietnica babci, że będzie go pilnowała.

Szansą dla łobuza okazał się sport. Postawił na „królową sportu”. Jego talent w szkole średniej odkrył trener Larry Ellis, późniejszy generał, szef Dowództwa Sił Zbrojnych USA. Po raz pierwszy zaskoczył znakomitym wynikiem, gdy jako 15-latek uzyskał 7,34 m.

W 1967 roku, podczas mistrzostw USA, poprawił nieoficjalny halowy rekord świata na 8,21. „Szczęściarz”, „przypadkowy skok” - takie padały określenia. Ale w trakcie przedolimpijskich eliminacji w South Lake Tahoe znowu pofrunął jak ptak. Uzyskał wynik 8,39 m, czyli o 4 cm lepszy od rekordu świata! Nie został on uznany, bo siła wiatru przekroczyła 2 m/sek.

W olimpijskim konkursie rywalizowało 35 zawodników. Do szerokiego finału awansowało 17 z nich. Z 15.-16. miejsca (7,70 m) awansował Andrzej Stalmach, ósmy skoczek IO w Tokio, pięciokrotny mistrz Polski. Był w formie, liczył na medal.

- Na obozie w Trzciance harowałem niesamowicie. Wyniki sprawdzianów były świetne. W Meksyku na treningach skakałem dużo ponad osiem metrów. Zwykle przed konkursem robiłem sobie wolne, ale trener Tadeusz Starzyński namówił mnie, bym spróbował uzyskać minimum.

Przyrządy mogły zmierzyć skok do 8,60 m, co już byłoby fenomenalnym wynikiem. A Beamon skoczył o 30 cm dalej!

Czytaj więcej:

 • Pechowa kontuzja
 • Życie po karierze
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Filipiuk

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Artur Zaba

Świetny artykuł

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.