Koziołek Matołek ma pomnik w Zakopanem

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Grażyna Antoniewicz

Koziołek Matołek ma pomnik w Zakopanem

Grażyna Antoniewicz

Ta jedna z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych wzbudziła po wojnie zastrzeżenia cenzury. Trzeba było zmieniać rysunki.

Przygody słynnego brodacza ukazały się 31 maja 1933 roku nakładem wydawnictwa Gebethnera i Wolffa. Rok później wyszły kolejne dwie księgi opowiadające o niewiarygodnych przygodach najsłynniejszej polskiej kozy. Twórcą dowcipnego tekstu jest Kornel Makuszyński (1884-1953), autor popularnych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Wyprawa pod psem”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy”. Ilustracje są dziełem Mariana Walentyno-wicza (1896-1967) – rysownika, architekta i pedagoga. Artysta trzykrotnie rysował cały komiks. Najpierw powstało „120 przygód Koziołka Matołka”. Kolejna część nosi tytuł „Druga księga przygód Koziołka Matołka”. Ostatnie dwie to: „Trzecia księga przygód Koziołka Matołka” i „Czwarta księga przygód Koziołka Matołka”.

Cenzura wycofała

Mimo że od wydania komiksów o Koziołku Matołku minęły dziesięciolecia, jest on ciągle postacią kultową, a jego przygody bawią nieprzerwanie kolejne pokolenia dzieci. I jak widać, nie tylko najmłodszych. Ten, zdawałoby się, niewinny komiks, czyli „Przygody Koziołka Matołka” wzbudził po wojnie zastrzeżenia cenzury. Chociaż po od-wilży stalinowskiej w 1956 roku zezwolono na druk „Koziołka Matołka”, ale warunkiem były zmiany w ilustracjach, których musiał dokonać Marian Walen-tynowicz. Co zmienił? Oczywiście, zamiast przedwojennych policjantów i żołnierzy w rogatywkach narysował funkcjonariuszy milicji i Ludowego Wojska Polskiego. Usunięto obrazki z
modlącymi się dziećmi i z kościołami, polski samolot z biało-czerwoną szachownicą został zmieniony na radzieckiego Miga, a lecąc nad Warszawą, Matołek widzi nie kolumnę króla Zygmunta, tylko dar towarzyszy radzieckich, czyli Pałac Kultury i Nauki.

Koziołek naraził się cenzurze także podczas stanu wojennego. Jak wiadomo, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego przerobiona na słynną wronę, która skona i orła nie pokona, budziła taki niepokój cenzury, że „z kiosków Ruchu pośpiesznie wycofano wszystkie pocztówki Mariana Walentynowi-cza z rysunkiem, gdzie nasz bohater przebrany w mundur żołnierski stoi pod drzewem, z którego przygląda mu się wrona” – pisała Joanna Papuzińska w
„Moim bajarzu odnowionym”.

W Galerii Starych Zabawek można spotkać różne figurki brodatego wagabundy.
Karolina Misztal W Galerii Starych Zabawek można spotkać różne figurki brodatego wagabundy.

Dobranocki

W latach 1969-71 brodacz tułał się po świecie także w telewizji. Dobranocki o Matołku nakręcono w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Było kilku reżyserów. „Koziołek Matołek” doczekał się wielu realizacji scenicznych. Także Teatr Wybrzeże postanowił pokazać go na scenie, premiera w czerwcu. – Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa, a przy okazji przeżywa i doświadcza tylu przygód, że spokojnie starczyłoby ich na obdzielenie jeszcze paru innych Matołków – zapewnia reżyser Michał Derlatka. – Zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich... przy okazji odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia. Kończy wędrówkę niemal dokładnie tam, gdzie ją rozpoczął, po to by pojąć, że cel, który mu przyświecał, był dość niedorzeczny...

Galeria Starych Zabawek

– Mamy w naszych zbiorach figurkę drewnianego Koziołka Matołka, wyprodukowaną przez Spółdzielnię Pracy Gromada w latach 70. – mówi Wojciech Szymański, właściciel gdańskiej Galerii Starych Zabawek. – Jest też przytulanka z trocinami w środku, typowy pluszak, wysoki na 50 cm. Głowa jest ruchoma, można ją obracać. Koziołek ma czerwone, sztruksowe spodenki. Jest również gumowa figurka, taka, jaką kupowało się w kiosku Ruchu. U góry leżą płyty winylowe, na których nagrano słuchowisko o przygodach Koziołka Matołka. Rzadkość stanowi telewizorek z lat 80. Przykłada się go do oka i ogląda przezrocza, w tym akurat jest „Koziołek Matołek w Afryce”. Mamy też komiksy z przygodami słynnej kozy. Matołek często pojawiał się na okolicznościowych znaczkach przypinanych do ub-rania.

Happening z udziałem performera Pawła Althamera w przebraniu Koziołka Matołka odbył się dwa lata temu na terenie byłej Stoczni Gdańskiej. Celem akcji była obrona dawnych terenów przemysłowych, na których powstaje nowa dzielnica.

Obronną ręką

Aktor Piotr Chys, który gra Koziołka Matołka, mówi: Czy mam wiele wspólnego z tą postacią? Cóż, Matołek jest mało rozgarnięty. Ja siebie za takiego nie uważam – uśmiecha się aktor. – Ale podoba mi się, że wychodzi on ze wszystkich sytuacji obronną ręką. Trochę mu tego zazdroszczę. Na pewno jest to sympatyczna do grania postać. Niedawno odkryłem, że bardzo przyjemnie gra się dla młodszej publiczności, żywiołowej w swoich reakcjach, która potrafi miło pokazać, jak spektakl się jej podoba, ale również potrafi dać znać, że się nudzi. Podoba mi się w dzieciakach, że nie boją się uczestniczyć w przedstawieniu – jak zapraszamy, najchętniej weszłyby wszystkie na scenę.

Pacanów

Wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim. Dokładnie nie wiadomo, skąd wzięło się określenie „W Paca-nowie kozy kują”. Podobno w miejscowych kuźniach kuto kosy, które ktoś „przechrzcił” na „kozy”. Inna mówi o dowcipnym kowalu, który podkuł kozę burmistrza.

Wiadomo także, że w Pacanowie zamieszkiwała przez kilka wieków rodzina kowali o nazwisku Koza. Jeden z Kozów był zaś w latach 70. XX wieku milicjantem w miejscowym posterunku i do historii miasteczka wszedł na stałe, kiedy zameldował przez telefon: „Posterunek MO w Pacanowie, Koza przy telefonie, słucham”. Dzisiaj w Pacanowie mieści się symboliczna Europejska Stolica Bajki im. Koziołka Matołka.Swoje urodziny Koziołek Matołek obchodzi 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Matołek został uwieczniony na pomniku poświęconym Kornelowi Makuszyńskiemu, znajdującym się w Zakopanem.

Grażyna Antoniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.