Józek Piasecki

Kożuchów: Rekruci będą rzucać granatami na poligonie

Bieg poprowadzi Mirosław Lewandowski, kożuchowski nauczyciel, jednocześnie emerytowany ppłk Wojska Polskiego Fot. Józek Piasecki Bieg poprowadzi Mirosław Lewandowski, kożuchowski nauczyciel, jednocześnie emerytowany ppłk Wojska Polskiego
Józek Piasecki

Jutro klasy wojskowe z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 wezmą udział w zadaniach jak dla prawdziwych żołnierzy na polu walki

– Bieg Rekruta odbędzie się na dwa tygodnie przed przysięgą, którą złożą uczniowie wojskowych klas. Do przejścia po drogach leśnych na dawnym poligonie w okolicy Kożuchowa będzie około 3 kilometrów. – To taka odmiana od szkolenia teoretycznego, które na co dzień uczniowie mają w szkole – mówi Mirosław Lewandowski, kierownik szkolenia praktycznego w ZSP nr 5.

Uczniowie podzielą się na czteroosobowe drużyny mieszane. Pierwsza konkurencja to wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Następnie drużyny czeka test wiedzy zawodowej. Kolejnym ciężkim zadaniem będzie przeniesienie skrzynki z amunicją. Tak naprawdę nie będzie to amunicja, lecz cegły do łącznej wagi około 20 kilogramów. Skrzynkę trzeba przemieścić na odległość dwustu metrów. Drużyny będą miały także za zadanie unieruchomić złamaną kończynę u wytypowanej osoby i przenieść rannego dwieście metrów dalej. – Ta sytuacja ma odpowiadać wynoszeniu rannego z pola walki. Same nosze wojskowe ważą około 15 kilogramów. Do dyspozycji będą szyny Kramera i chusty trójkątne – wyjaśnia Mirosław Lewandowski. – Na zakończenie będzie moja koronna, typowo wojskowa konkurencja: rzut granatem – dodaje kożuchowski nauczyciel, jednocześnie emerytowany ppłk Wojska Polskiego. Tak naprawdę, uczniowie będą rzucali imitacją granatu ćwiczebnego RG 42.

Aby rozwijać nowe kierunki (Technik Logistyk z innowacją wojskową oraz Technik Informatyk z innowacją wojskową: ochrona przed cyber-atakiem) szkoła w tym roku nawiązała współpracę z 11. batalionem remontowym z Żagania.
W wojskowych klasach jest po około 30 uczniów. Spora ich grupa wywodzi się z miejscowych rodzin wojskowych.

Józek Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.