Królowa sportu będzie u nas miała 333 metry

Czytaj dalej
Fot. Fot. facebook / nowa sól
Filip Pobihuszka68 387 52 [email protected]

Królowa sportu będzie u nas miała 333 metry

Filip Pobihuszka68 387 52 [email protected]

Powstające przy liceum boisko lekkoatletyczne będzie prawdziwą perełką. Z bieżnią, która ma mieć nietypową długość. Dlaczego?

Nareszcie! W ubiegłym tygodniu na tyłach Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli pojawił się ciężki sprzęt, który zaczął już zmieniać klepisko zwane boiskiem w prawdziwe boisko. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że będzie to plac sportowy z prawdziwego zdarzenia, służący nie tylko do kopania piłki. Przede wszystkim ma on służyć młodym lekkoatletom. Dlatego znajdą się tam stanowiska do skoku w dal i wzwyż, pchnięcia kulą, rzutu oszczepem czy dyskiem. Całość okalać będzie bieżnia z odcinkiem umożliwiającym bieg na 100 m, jednak jej całkowita długość nie wyniesie standardowych 400, a jedynie 333 metry. Dlaczego akurat tyle? Czy to oznacza, że boisko w Nowej Soli będzie pod jakimś względem wybrakowane? O długość bieżni zapytałem Andrzeja Ogrodnika, członka zarządu powiatu.

- Wstępny projekt zakładał 400 m. Ale wtedy konieczne byłoby poszerzenie drogi prowadzącej od liceum i wybudowanie nowego chodnika, stąd decyzja o skróceniu bieżni do 333 metrów - wyjaśnia. - Nie oznacza to jednak, że obiekt będzie w jakiś sposób ,,ułomny”. Posiadamy już certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który pozwala nam na organizowanie tu imprez na szczeblu wojewódzkim, a nawet krajowym. Co prawda nie będą to mistrzostwa Polski, ale jakieś eliminacje jak najbardziej - tłumaczy A. Ogrodnik. - Na takich bieżniach też rozgrywa się różne zawody - dodaje.

Warto też wspomnieć, że zanim na plac wjechał ciężki sprzęt, do LO trafiło już wyposażenie boiska. Kule, oszczepy, tyczki, płotki oraz buty sportowe dla biegaczy. Zakupione zostało też wyposażenie samego stadionu, czyli urządzenia pomiarowe i tablice elektroniczne.

Kolejny etap inwestycji zakłada zagospodarowanie drugiej części działki i budowę trzech boisk do piłki plażowej oraz boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej z wpisanymi boiskami do koszykówki i siatkówki. Ma tam też powstać siłownia na świeżym powietrzu.

Pieniądze na te wszystkie inwestycje pochodzą z pilotażowego programu Ministerstwa Sportu i Turystyki pod hasłem „Orliki lekkoatletyczne”. Dofinansowanie wyniosło 900 tys. zł, zaś całość wyceniono na 2,8 mln zł. Cena zaoferowana w przetargu to nieco ponad 2,3 mln zł.

Filip Pobihuszka68 387 52 [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.