Kto będzie harował za 2,3 tysiąca na rekę?!

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Kto będzie harował za 2,3 tysiąca na rekę?!

Jarosław Miłkowski

Od czwartku wszystkie związki zawodowe w szpitalu są w sporze zbiorowym. Czy będzie strajk jak w Centrum Zdrowia Dziecka?

- Do końca lipca na pewno będzie spokój. Jeśli coś zacznie się dziać, to najwcześniej w sierpniu. Załoga jest zdecydowana nawet do podjęcia strajku - mówił wczoraj zaraz po 12.00 Andrzej Andrzejczak, szef Solidarności szpitala wojewódzkiego. Chwilę wcześniej wyszedł z gabinetu prezesa lecznicy Ryszarda Hatały, gdzie związkowcy rozmawiali o tym, czy szpital spełnieni ich żądania.

Tydzień temu trzy związki zawodowe: lekarzy, pracowników służby zdrowia oraz Solidarność wysunęły wobec władz szpitala cztery żądania. - W latach 2014-2015 „tłuste koty”, czyli 100 najlepiej zarabiających osób, dostało w sumie 15 mln zł podwyżki. Chcemy więc podwyżek na tym samym poziomie - mówi Andrzejczak. Oprócz tego związkowcy żądają przywrócenia dodatków niedzielnych i świątecznych, a także wypłaty pieniędzy z tzw. nadwykonań.

- Chcemy 2,5 mln dla wszystkich 1,5 tys. pracowników zatrudnionych na etat. To około 1 tys. zł na rękę. Pracodawca chce nam wypłacić 300 zł brutto - tłumaczy Andrzejczak.

Żeby nie było strajku

Czy ewentualna podwyżka zadowoli związkowców? - Nie, bo chcemy jeszcze takich samych stawek za godzinę dla tych zatrudnionych na etat i na umowę cywilnoprawną - dodaje Andrzejczak.

Jeśli do końca lipca nie uda się wypracować takich samych zasad zatrudnienia, spór może się zaostrzyć.
Pielęgniarki i położne już od kwietnia zeszłego roku są w sporze zbiorowym. - My jesteśmy krok dalej niż pozostałe związki, bo jesteśmy tuż przed powołaniem mediatora.Nie chcemy, by u nas powtórzyła się sytuacja taka, jaka była w Centrum Zdrowia Dziecka - mówi Anna Małochwiej, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Małgorzata Sidor, pielęgniarka gorzowskiego szpitala
Jarosław Miłkowski Małgorzata Sidor, pielęgniarka gorzowskiego szpitala

Gorzowskie pielęgniarki wesoło nie mają. - Licząc razem z dyżurami, czyli siedmioma nockami, mam na rękę 2,3 tys. zł, a pracuję już 30 lat - mówi Małgorzata Sidor z chirurgii ogólnej i onkologicznej.

- Jest nas zdecydowanie za mało, a młode już nie jesteśmy. Na 23 pielęgniarki tylko jedna jest poniżej 40. roku życia - dodaje Halina Różak - Ufir, kolejna z pielęgniarek.

Dogadają się?

- Postaramy się zniwelować rozwarstwienia w płacach. Jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie - mówił wczoraj prezes szpitala Ryszard Hatała. Pierwsza tura negocjacji jest zaplanowana na 21 czerwca. Prezes zaznaczał jednak, że porozumienie nie może przekraczać możliwości szpitala. - Nie dopuszczę do tego, by szpital się zadłużał - mówił Hatała.

Przypomnijmy: gorzowski szpital był najbardziej zadłużoną lecznicą w kraju. Gdy prawie trzy lata temu był przekształcany w spółkę, zadłużenie wynosiło 225 mln zł. 120 mln zł wziął na siebie urząd marszałkowski. To był warunek, że państwo umorzy lecznicy część zobowiązań i szpital nie upadnie przy okazji pogrążając województwo.
- Dziś bieżące zadłużenie wynosi zero. Do spłacenia pozostało jeszcze 71,5 mln zł pożyczki - mówił Hatała.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.