Kto kupi dworce PKS?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Kto kupi dworce PKS?

Marek Białowąs

Zielonogórski PKS sprzedaje swoje dworce w Sulechowie i Świebodzinie oraz bazę w Krośnie Odrzańskim. Autobusy jednak zostaną.

Mieszkańcy decyzję, że dworce znikną przyjmują ze spokojem. - Nie korzystam za często z PKS-u - mówi Barbara Chabiniak ze Świebodzina. - A w naszym dworcu brak toalety, punktu informacyjnego a autobusy często się spóźniają.

Zielonogórski PKS rzeczywiście planuje sprzedaż dworca w Sulechowie, Świebodzinie i bazy magazynowej w Krośnie Odrzańskim. Ogłoszenie w tej sprawie można przeczytać na stronie internetowej przewoźnika. I tak dworzec w Sulechowie został wyceniony na ponad 1,5 mln zł. Nieruchomość ta jest położona w centrum, blisko rynku i miejskiego ratusza. A obiekt w Świebodzinie, tuż obok dworca kolejowego, wyceniono na 1,67 mln zł.

Zamiar sprzedaży tych dworców nie oznacza jednak, że PKS rezygnuje ze świadczenia usług w dwóch miastach.
- Stan techniczny dworca w Świebodzinie jest bardzo zły. Trzeba go przebudować - mówi Jerzy Wojciechowski, dyrektor d/s technicznych PKS-u. - W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na dworce w małych miejscowościach jest bardzo małe. Podróżni, którzy wybierają autobus przychodzą na dworzec na krótką przed planowanym odjazdem. Wystaczyłby zwyczajny przystanek. Tak się jednak składa, że znajdujący się tuż obok dworzec PKP będzie remontowany. Koleje zwróciły się do nas z propozycją, użyczenia nam części dworca po remoncie.

- Byli u mnie szefowie PKS-u - wyjaśnia Ignacy Odważny, burmistrz Sulechowa. - Gmina jednak nie jest zainteresowana w kupnie tego terenu. Jest już jednak podobno zainteresowany transakcją. Wiem, że przewoźnik zatrzyma sobie chyba dwa stanowiska dla autobusów i miejsce na kasę biletową. Myślę, że to dobry pomysł. Rozumiem, że firma musi ciąć koszty działalności.

Jak ,,GL’’ dowiedziała się nieoficjalnie - zarówno w Sulechowie jak i w Świebodzinie terenami PKS-u zainteresowały się firmy planujące prowadzić w ich miejscu działalność handlową. - Chociaż u nas są przecież bardzo blisko od dworca dwa dyskonty spożywcze - powiedział I. Odważny. a

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.