Kto naprawi estakadę w Gorzowie?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Kto naprawi estakadę w Gorzowie?

Jarosław Miłkowski

We wrześniu poznamy w końcu wykonawcę remontu estakady kolejowej w Gorzowie. Przez dwa lata w podróż w głąb Polski będziemy ruszać z peronu przy ul. Teatralnej.

- Ten remont miał ponoć ruszyć w lipcu. Nie traciłem więc czasu i się stąd wyniosłem. A czy wrócę? To zależy od tego, w jakim stanie zastanę niszę po remoncie - mówił nam w środę, 3 sierpnia, Kazimierz Wołowski, właściciel firmy Woka. Jest jednym z pierwszych przedsiębiorców, którzy zaczęli opuszczać nisze pod estakadą kolejową. Powód? W tym roku ma ruszyć jej remont.

- Do pierwszego etapu przetargu zgłosiło się 15 wykonawców. Z tej grupy do drugiego etapu zaprosiliśmy pięć. Do połowy sierpnia mają spłynąć ich oferty. Biorąc pod uwagę wszystkie realia związane z przetargami, choćby możliwe odwołania, zwycięską firmę powinniśmy poznać na początku września. Teren budowy będzie można przekazać w zasadzie od ręki, więc remont powinien ruszyć w ostatnim kwartale tego roku - mówił nam w środę Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Do pierwszego etapu przetargu zgłosiło się 15 wykonawców. Z tej grupy do drugiego etapu zaprosiliśmy pięć

W czasie prac naprawczych estakada będzie zamknięta dla pociągów, a to oznacza, że te składy, które będą przyjeżdżały do nas od strony Krzyża, zatrzymywać będą się na nowym peronie przy ul. Teatralnej. Jak już informowaliśmy, wojewoda wydał zgodę na jego budowę. To od postawienia tego peronu rozpocznie się remont estakady.

Jak w tym czasie będzie odbywała się obsługa podróżnych? Zacznijmy od tego, że będzie funkcjonował dworzec główny, bo to stąd będą jeździły pociągi do Krzyża (zamknięcie dworca, jeśli będzie, to bardzo krótkie). Na odcinku: ul. Dworcowa - ul. Teatralna ma funkcjonować komunikacja zastępcza.

Na dworcu cały czas będą czynne kasy biletowe. Wątpliwe jednak, aby korzystali z nich udający się w kierunku Krzyża. Wygodniej dla nich będzie rozpocząć podróż przy ul. Teatralnej. Gdzie zatem będą mogli kupić bilety? Czy przy ul. Teatralnej staną biletomaty? A może bilet kupi się u konduktora (będzie to bardzo trudne, bo w Gorzowie do szynobusu wsiada często kilkudziesięciu, a nawet ponad stu podróżnych)? - Decyzji jeszcze nie podjęliśmy. Będziemy obserwować zachowanie się podróżnych. Linia do Krzyża cieszy się przecież największą frekwencją w całym Lubuskiem - mówi Andrzej Grussy z Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze.

Remont estakady potrwa dwa lata. Koszt prac przekroczy 100 mln zł. Od wykonawcy będzie zależało, czy zamknie całą estakadę od razu czy też zrobi to częściowo. - To drugie rozwiązanie byłoby lepsze, bo nie trzeba będzie zamykać na cały remont wszystkich lokali - mówi Marlena Przyborowska z Karska.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.