Kto przypilnuje dzieci na drogach?

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Kto przypilnuje dzieci na drogach?

Eliza Gniewek-Juszczak

W okolicach szkół w powiecie nowosolskim odnawiane są znaki drogowe, w powiecie wschowskim malowane są pasy. Policjanci przypominają o odblaskach i zaczęli spotkania w szkołach o bezpieczeństwie.

W okolicach szkół w powiecie nowosolskim odnawiane są znaki drogowe, w powiecie wschowskim malowane są pasy. Policjanci przypominają o odblaskach i zaczęli spotkania w szkołach o bezpieczeństwie.

- Po tym jak zginęła uczennica na starej „trójce” niedaleko szkoły, to po wielu latach gadania udało się zamontować sygnalizację świetlną – przyznaje Tadeusz Wiater z Otynia. Mężczyzna dobrze pamięta tragedię sprzed kilku lat i chwali rozwiązanie komunikacyjne, które zostało zastosowane rok temu dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi Konradowo. – Na tej drodze rzeczywiście jest bezpieczniej – stwierdza.

W piątek najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Otyniu właśnie na tym przejściu uczyli się jak bezpiecznie korzystać z takich miejsc, aby nikomu nic się stało. Spotkanie policji z dziećmi odbyło się pod hasłem „Świeć przykładem” w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

- Dzieci chętnie włączały się w dyskusje z funkcjonariuszami. Dostały opaski odblaskowe, które obiecały nosić po zmroku – mówi Justyna Sęczkowska z KPP Nowa Sól i przypomina, że nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować życie, nie tylko dzieciom. Chociażby mały odblask pozwoli kierowcom szybciej nas dostrzec – podkreśla sierżant Sęczkowska.

Funkcjonariusze nowosolskiej komendy w piątek odwiedzili też uczniów szkoły podstawowej nr 5 w Nowej Soli. Takich spotkań, na których policjanci będą przypominać zasady ruchu drogowego będzie więcej.

Nie tylko w Otyniu, ale wszystkich przejściach dla pieszych na drogach, które podlegają Powiatowemu Zarządowi Dróg w Nowej Soli od kilku dni odnawiane są znaki, które ostrzegają o miejscu często uczęszczanym przez dzieci. Natomiast pracownicy wydziału komunikacji i dróg starostwa powiatowego we Wschowie malują przejścia dla pieszych na terenie powiatu.

Wschowska policja kontroluje drogi, którymi dzieci idą do szkół. Podkomisarz Maja Piwowarska zapewnia, że mundurowych spotkać można w godzinach rannych w rejonach szkół, przedszkoli i ronda na drodze krajowej nr 12. – Naszej uwadze nie umkną kierowcy gimbusów, przywożący i odwożący dzieci ze szkoły. Badamy stan trzeźwości. Skrupulatnie sprawdzamy stan techniczny autobusu i uprawnienia – podkreśla M. Piwowarska.

Przed wszystkimi przejściami dla pieszych w powiecie nowosolskim odnawiane są znaki, które ostrzegają o obecności dzieci. Przed początkiem roku szkolnego
Eliza Gniewek-Juszczak Przed wszystkimi przejściami dla pieszych w powiecie nowosolskim odnawiane są znaki, które ostrzegają o obecności dzieci. Przed początkiem roku szkolnego te miejsca sprawdziła też policja

Wschowska drogówka przygląda się również czy w prawidłowy sposób rodzice i opiekunowie przewożą dzieci do szkół i przedszkoli.

Przed tygodniem przy jednej z ulic prowadzących do przedszkola patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego osobowym fordem. Kierowcą okazał się lekkomyślny dziadek, który wiózł wnuczkę do przedszkola, mając prawie promil alkoholu w organizmie. Dziewczynka trafiła pod opiekę babci.

Podobne kontrole będą prowadzone do końca roku szkolnego.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.