Kto wyrzucił gruz koło cmentarza? Wójt szuka osoby odpowiedzialnej za porzucenie odpadów

Czytaj dalej
Fot. Facebook Gmina Nowa Sól
Józef Piasecki

Kto wyrzucił gruz koło cmentarza? Wójt szuka osoby odpowiedzialnej za porzucenie odpadów

Józef Piasecki

Wójt Izabela Bojko chce znaleźć właściciela gruzu wysypanego przy cmentarzu w Przyborowie. To nie pierwszy taki przypadek.

Na profilu fb gminy Nowa Sól pojawiła się informacja o zaśmieceniu okolic cmentarza.

We wskazanym miejscu ktoś wysypał gruz budowlany, głównie ceglany i betonowy wraz z ziemią. Wójt Izabela Bojko zwróciła się do mieszkańców Przyborowa o pomoc w znalezieniu osoby odpowiedzialnej za porzucenie odpadów.

Sołtys Przyborowa Małgorzata Młynarek, jest osobą, której szczególnie zależy na estetyce wsi. Zgłaszała sprawę do gminy. Była koncepcja postawienia szlabanu. Za poprzedniego wójta prosiła o ustawienie tabliczki. Strażnicy gminni, kiedy jeszcze byli, też nie pomogli.

- Z gruzem jest problem. Ludzie po prostu wysypują go w nocy. Tłumaczą się, że nie ma kartki i zakazu wysypywania śmieci. Tam był kiedyś obniżony teren i nie można było zaparkować samochodem. Przez lata wyrównywano go, zwożąc głównie ziemię, aby samochody miały miejsce do parkowania. Wszystko było tam pięknie wyrównane i zasypane ziemią. Nie było już żadnego problemu. Niestety cały czas dowożą i dowożą – żali się sołtys Przyborowa.

Ludzie chyba tak się przyzwyczaili do przywożenia całych przyczep, że robią to dalej. Nie wiadomo, czy apel w sprawie wskazania sprawców wysypywania coś pomoże. M. Młynarek uważa, że to jest nierealne. - Chociaż z drugiej strony? Może się przestraszą i przestaną wywozić tutaj gruz. Widzę to miejsce z okna mego domu. Jeżeli uda mi się wsiąść na rower i podjechać, to wtedy szarpię się z tymi, co to przywożą. Wtedy odjeżdżają. Mieszkańcy wsi dobrze wiedzą o zakazie wysypywania gruzu. Od tego czasu miałam już kilkadziesiąt telefonów w tej sprawie. Pytają, czy mogą jeszcze wysypać gruz? Podobno częściej przyjeżdżają ludzie z Nowej Soli i okolicznych miejscowości. Na tablicy o zakazie wyrzucania gruzu w tym miejscu, po ostatnim incydencie dopisaliśmy dodatkową informację. Teraz napis brzmi: Zakaz wyrzucania gruzu, śmieci i itp. Jeżeli będą dalej wysypywać, to dojdą do Starej Odry i zaczną ją zasypywać. To już nie są żarty - martwi się sołtys M. Młynarek.

Wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko potwierdza, że w ostatnim czasie jest w Przyborowie problem z nielegalnym wysypywaniem śmieci.

- Nie tylko my się z tym zmagamy, bo ludzie są tylko ludźmi. Niektórzy, zamiast zamówić kontener w Eko-Przyszłości zanieczyszczają gminny teren przy cmentarzu. To jest karygodne. Przykro, że ludzie nie szanują miejscowości, w której mieszkają i środowiska naturalnego. Tutaj nie wolno niczego wysypywać. Ja takiej zgody nie udzieliłam. Podejrzewam, że mieszkańcy robią to z przyzwyczajenia. Poruszymy niebo i ziemię żeby znaleźć sprawcę. Tak tego nie zostawimy. Jeżeli go nie znajdziemy, to własnymi siłami usuniemy gruzowisko – mówi z determinacją w głosie Izabela Bojko.

gruz
Facebook Gmina Nowa Sól Kolejny raz ktoś pod osłoną nocy zaśmiecił teren przy cmentarzu w Przyborowie
Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.