Kukiz’15 proponuje zmiany w konstytucji

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński/Polska Press
Maciej Deja

Kukiz’15 proponuje zmiany w konstytucji

Maciej Deja

Klub Kukiz’15 zaprezentował w środę, 10 lutego w Semie projekt zmiany konstytucji. Pięć zgłoszonych poprawek ma zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny.

Projekt opracowany przez posła Tomasza Rzymkowskiego, który z sejmowej mównicy uzasadniał proponowane zmiany, zakłada obieralność sędziów trybunału większością 2/3 głosów posłów, zwiększenie jego składu do 18 członków, a prezes i wiceprezes gremium byliby wskazywani przez prezydenta.

O zgodności wprowadzonych zmian z konstytucją miałby decydować Sąd Najwyższy

Co najważniejsze, 60 dni po zatwierdzeniu wspomnianych propozycji skład trybunału miałby zostać „wyzerowany”. - Ostatnia poprawka polega na tym, że po wprowadzeniu tych zmian wybieramy cały skład TK na nowo. To jest w tym momencie jedyne wyjście. Opcja zerowa - mówił o projekcie wicemarszałek Sejmu z ramienia ugrupowania Kukiz’15 Stanisław Tyszka.

Rzecznik prasowy klubu Jakub Kulesza zwraca uwagę, że poprawki są lepszym rozwiązaniem niż nowela ustawy zaproponowana w grudniu przez partię rządzącą. - Widać, że PiS ma problem z rozwiązaniem kryzysu konstytucyjnego. Przedstawiciele Komisji Weneckiej zgodzili się ze stanowiskiem klubu Kukiz’15, że jedynym rozwiązaniem tego sporu jest zmiana konstytucji. Liczymy na to, że PiS jeszcze przed wydaniem opinii przez Komisję Wenecką przychyli się do naszych pięciu poprawek do konstytucji dotyczących trybunału - mówił przed czytaniem projektu Kulesza.

Przychylny wobec poprawek klubu Kukiz’15 był Marek Ast, sprawozdawca prac komisji ustawodawczej, której członkowie opiniowali poprzednią (uchwaloną w listopadzie) nowelę do ustawy o Trybunale.

- Rozwiązania zaproponowane przez wnioskodawców na pewno zbliżają do kompromisu - zapowiadał przed pierwszym czytaniem projektu poseł PiS, który podkreślał, że członkowie jego klubu wielokrotnie mówili o konieczności zmiany konstytucji i chcą dyskusji nad proponowanymi zmianami. Ast wyraził jednak obawy, że wobec braku poparcia pozostałych partii, projekt przepadnie. - Nawet łącznie z klubem Kukiz’15 nie mamy większości konstytucyjnej koniecznej do przegłosowania poprawek. Pozytywem będzie debata nad kompromisowym rozwiązaniem, do którego klub Kukiz’15 pewnie będzie próbował przekonać resztę opozycji - przekonywał Marek Ast.

Zaproponowane poprawki mają zakończyć spór wokół TK
Piotr Smoliński/Polska Press Zaproponowane poprawki mają zakończyć spór wokół TK

Swoją propozycję rozwiązania kryzysu wokół TK złożyła 10 lutego również Nowoczesna. - PiS i Kukiz’15 chcą Trybunał ograć - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Projekt zmiany ustawy, który przedstawiła, zakazuje pełnienia funkcji sędziego TK byłym politykom. Nowoczesna chce też, by byli oni wybierani przez instytucje niepolityczne.

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.