Kulinarne szlaki. W Janczewie smak lata pakują do słoika

Czytaj dalej
Fot. KGW Janczewo
Jakub Pikulik

Kulinarne szlaki. W Janczewie smak lata pakują do słoika

Jakub Pikulik

Papierówki w Janczewie rosły zawsze. Gdy w 1945 roku przybyli tutaj osadnicy szukali nowych kulinarnych zastosowań tego owocu

Wiele jest w Polsce kół gospodyń wiejskich, jedne działają od dekad, inne dopiero powstały. Jednak niewiele z nich może się pochwalić tak długą historią i taką aktywnością, jak to działające w Janczewie. Tutejsze gospodynie skrzyknęły się już 55 lat temu. Jakie były jego początki? I tu można się trochę zdziwić, bowiem motywem powstania była zwykła natura kobieca. Czyli?

- Chciałyśmy się spotykać, porozmawiać, dzielić się swoimi umiejętnościami, poznać coś nowego – tak piszą o sobie członkinie koła. – W czasach, w których zaczęłyśmy się gromadzić nie były łatwe. Nie można było kupić wielu potrzebnych zarówno do życia jak i do pracy produktów. Nie dało się wtedy na przykład zdobyć paszy dla kurcząt. Dlatego właśnie w 1959 roku utworzyłyśmy koło. Wtedy było nas aż 150!

Czytaj we wtorek, 25 lipca, w „Gazecie Lubuskiej” i w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Zobacz: 7 korzyści wynikających z jedzenia jabłek

(wideo: Agencja TVN/x-news)

Papierówka w syropie to produkt tradycyjny
Jakub Pikulik

Dziennikarzem "Gazety Lubuskiej" jestem od 2008 r. Niemal od początku moja praca w GL związana jest z działem internetowym. To obecnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dziedzina pracy dziennikarza. Zajmuję się sprawami całego regionu. Poruszam tematy społeczne, ekonomiczne i inne. Często przygotowuję materiały kryminalne, informacje dotyczące wypadków i głośnych akcji lubuskiej policji. Zajmuję się również sprawami dotyczącymi Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.


A prywatnie? Mieszkam w podgorzowskiej Kłodawie. Interesuję się historią regionu. Uwielbiam górskie wycieczki piesze i rowerowe. Od kilku lat pasjonuję się też strzelectwem sportowym. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.