Kultura do poprawki. Dla kogo będą miliony?

Czytaj dalej
Fot. Natalia Dyjas
Natalia Dyjas-Szatkowska

Kultura do poprawki. Dla kogo będą miliony?

Natalia Dyjas-Szatkowska

Aż 15 instytucji kulturalnych w Lubuskiem może otrzymać w najbliższych latach w spore pieniądze. Wszystko w ramach Kontraktu Terytorialnego

Dofinansowanie miałyby otrzymać m.in. instytucje kultury w Zielonej Górze. Jakie? Marszałek rekomendowała projekt przebudowy Filharmonii Zielonogórskiej, Lubuskiego Teatru, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz willi, w której znajduje się Regionalne Centrum Animacji Kultury. Kiedy dojdzie do modernizacji? Tego jeszcze nie wiadomo. Jak mówi marszałek Polak, władze będą informować o inwestycjach na bieżąco.

Ale to nie koniec regionalnych inwestycji w kulturę, bo swoje pomysły zgłosili też prezydenci lubuskich miast. W Gorzowie Wielkopolskim może powstać projekt „Kwartał Kultury”. Przebudowy miałyby się doczekać budynki przeznaczone m.in. na szkołę muzyczną. Druga inicjatywa to projekt partnerski „Dziedzictwo sakralne Dolnej Warty”, który realizowany byłby razem z gminami: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok. W ramach tej inwestycji miałaby powstać ścieżka edukacyjno-dydaktyczna. Wszystko po to, by zwiększyć atrakcyjność regionu.

Prezydent Janusz Kubicki chce wyremontować amfiteatr oraz pałac w Zielonej Górze Zatoniu. Projekt zgłosiła też Nowa Sól. Tutaj remontu miałaby się doczekać willa Gruschwitza, tak by móc zaprosić do niej uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Obecni na konferencji goście pytali, skąd ten dysonans pomiędzy inwestycjami na południu i północy województwa i czy to oznacza, że kultura w Zielonej Górze jest niedofinansowana. Prezydent Kubicki z uśmiechem przytaknął. Przedstawiciele władz podkreślili też, że najważniejsze obiekty kulturalne w Gorzowie zostały wyremontowane lub zostały zbudowane w ostatnich latach. A zielonogórskie wciąż czekają na modernizację...

W regionie dofinansowanie miałyby jeszcze otrzymać m.in: Strzelce Krajeńskie, na renowację murów obronnych, łagowski szlak kultury i zabytków oraz zespół poaugustiański w Żaganiu i piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. Czy wszystkie plany doczekają się realizacji? Przekonamy się wkrótce.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.