Kwiaty na balkony, tarasy i do pojemników wystawianych w ogrodzie

Czytaj dalej
Andrzej Gębarowski

Kwiaty na balkony, tarasy i do pojemników wystawianych w ogrodzie

Andrzej Gębarowski

Rośliny w pojemnikach powinny być zasilane długo działającym nawozem, zazwyczaj dedykowanym posadzonej grupie

Powinniśmy już myśleć o tym, jak ożywić nasz ogród w tygodniach, które nastąpią po przekwitnięciu kwiatów typowych dla wiosny. Nowoczesne ogrody często charakteryzują się wstrzemięźliwością w doborze gatunków roślin i – co za tym idzie – dość ograniczonym zestawem kolorów. Dlatego też w pełni lata, gdy przekwitła już większość krzewów ozdobnych, takie ogrody stają się smutne, jakby przedwcześnie nastąpił schyłek sezonu.

Z tego właśnie powodu w najbliższych dniach i tygodniach warto zadać sobie nieco trudu i nie poprzestając na stałym zestawie ogrodowych piękności, zakupić sadzonki begonii, heliotropów, niecierpków, petunii, pelargonii, szałwii, żeniszków. Niech pysznią się w doniczkach i pojemnikach porozstawianych na balkonie i tarasie, ale także i w gąszczu przekwitłych, wiosennych piękności, rozświetlając dalsze i bliższe zakątki ogrodu.

Pamiętajmy wszak, że już na przełomie lipca i sierpnia zieleń zacznie szarzeć i wtedy ich nasycone kolory staną się wprost nieodzowne – zwłaszcza w ogrodach, gdzie nie ma typowych letnich rabat kwiatowych.

Na balkonie i tarasie
Skrzynki zawieszane na balkonach są najczęściej wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Lepsze dla roślin są te drewniane, ale w praktyce częściej stosuje się skrzynki plastikowe. Trzeba jednak pamiętać, że skrzynka to środowisko sztuczne dla roślin i dlatego rośliny balkonowe wymagają większej uwagi niż te posadzone w ogrodzie. Należy je regularnie i dość często podlewać, ponieważ w upalne dni mocno nagrzewają się ścianki skrzynek (zwłaszcza tych z plastiku), przez co ziemia szybko przesycha. Najlepiej podlewać skrzynki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, stosując odstałą wodę.
Pojemnik na dużą bylinę (np. daturę) lub krzew powinien mieć przynajmniej 60 cm głębokości i 50 cm szerokości. W dnie muszą być otwory odprowadzające nadmiar wody. Naczynia z drewna lub ceramiki warto wyłożyć wewnątrz folią ogrodniczą, w której trzeba oczywiście zrobić otwory. Zapobiegnie to nadmiernemu przesychaniu ziemi. Dno pojemnika trzeba koniecznie wysypać warstwą drenażu, np. kawałków potłuczonych doniczek, keramzytu lub żwiru.

Do uprawy roślin kwiatowych lub pnących, ustawianych potem na tarasie i w różnych miejscach ogrodu, najlepiej stosować donice i misy ceramiczne. Mniejsze i większe donice o różnej wielkości, ustawione na płycie tarasowej, mogą posłużyć do komponowania miniogródków. Unikajmy jednak nadmiernej różnorodności form i kolorów donic. Zdecydujmy się na donice ceramiczne, albo z tworzywa sztucznego, ewentualnie metalowe, ale raczej w jednym, przytłumionym kolorze, aby lepiej wyeksponować żywe kolory kwiatów. To one mają zwracać uwagę, a nie donice.

Trzeba też zadbać o wygląd roślin – usuwać przekwitłe kwiaty (będą dłużej i obficie kwitnąć), przycinać pędy (będą się bujniej rozkrzewiać), a także usuwać zeschłe liście i pędy.
Regularnie sprawdzajmy, czy na roślinach nie pojawiły się choroby i szkodniki. Przede wszystkim przyglądaj się uważnie dolnym stronom liści. Jeśli zauważymy podejrzane zmiany – szybko je usuńmy.

Pamiętajmy również i to, że rośliny w pojemnikach muszą być zasilane długo działającym nawozem, zazwyczaj dedykowanym posadzonej grupie roślin. Są więc specjalne nawozy dla pelargonii, nieco inne dla surfinii oraz petunii itp.

Gatunki
Popularne rośliny na balkony i tarasy, a także do donic, skrzynek i pojemników wystawianych w różnych zakątkach ogrodu – to pelargonie, surfinie, petunie, lobelie, bakopy, werbeny, żeniszki, a także begonie bulwiaste. Popularność zawdzięczają długiemu i obfitemu kwitnieniu.

Z kolei begonie wiecznie zielone, tworzące niskie kępki, nadają się raczej na rabaty.
Lobelie i bakopy, jako rośliny o drobnych kwiatach i delikatnym wyglądzie, są dobrym uzupełnieniem pelargonii ¬– w jednej dużej donicy możemy zmieścić trzy sadzonki sztywnych pelargonii, uzupełnionych z boku zwisłą lobelią lub bakopą. a
Pelargonie

Najbardziej popularną rośliną balkonową jest pelargonia
Nic dziwnego, gdyż ma ona wiele zalet – kwitnie od późnej wiosny do pierwszych przymrozków, rzadko choruje i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Niektórzy preferują pelargonie zwisające (bluszczolistne), inni wolą pelargonie wielkokwiatowe, zwane też angielskimi. Poszczególne odmiany różnią się pokrojem, kształtem liści i kwiatów, a nawet zapachem (jedne pachną cytrynowo, inne korzennie) – zwykle mają jednak zbliżone wymagania i potrzebują podobnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas sezonu. Najbardziej wrażliwa z wymienionych gatunków jest pelargonia wielkokwiatowa.
Pelargonie potrzebują stosunkowo dużych pojemników (o średnicy 20–25 cm). Jeśli natomiast uprawia się je w skrzyniach balkonowych, nie należy sadzić ich zbyt gęsto.

Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.