Latem zbadaj znamiona i chroń je przed słońcem

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Sklepik

Latem zbadaj znamiona i chroń je przed słońcem

Katarzyna Sklepik

Znamiona barwnikowe to nie tylko problem natury estetycznej, dlatego, jeśli zauważymy na ciele podejrzane plamki, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dermatologa.

Na ich powstawanie narażone są osoby, w rodzinach których występują tego typu problemy skórne, osoby z jasną karnacją i pacjenci z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Znamiona barwnikowe to nieprawidłowości rozwojowe, będące skupiskiem silnie mnożących się komórek barwnikowych (melanocytów). Należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Mogą pojawić się na skórze całego ciała. Część z nich ma charakter wrodzony, natomiast wiele z nich powstaje pod wpływem działania promieniowania UV – wówczas są to tzw. znamiona nabyte, na przykład podczas intensywnych kąpieli słonecznych.

Znamiona melanocytowe - łagodne - są płaskie lub nieznacznie wyniosłe, o wyraźnych granicach, średnicy 2-5 mm, jednolitym zabarwieniu, z widocznym rysunkiem skóry na ich powierzchni. Natomiast atypowe znamiona barwnikowe, które mogą zagrażać życiu, mają postać wyraźnych plam lub plamek barwnikowych, często z komponentą grudkową, a czasem nawet guzków, wyniosłych ponad powierzchnię skóry. Charakteryzują się nieregularnym kształtem, mają ciemne zabarwienie lub nierównomierny rozkład barwnika. Są wypukłe lub o średnicy większej niż 5 mm.
- Znamiona tego typu wymagają niezwłocznej oceny podczas wizyty u dermatologa - radzi dr Małgorzata Mazur, dermatolog i wenerolog. - Dodatkowo, naszą czujność powinny wzbudzić zmiany krwawiące, sprawiające ból czy powodujące swędzenie.

Czujność powinny wzbudzić zmiany krwawiące, bolące czy powodujące swędzenie

Jak w przypadku każdej choroby, niezastąpionym narzędziem walki jest profilaktyka. Badanie kontrolne u dermatologa pozwala wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie naszej skóry. - W przypadku obecności znamion barwnikowych, w celu postawienia prawidłowej diagnozy, dermatolog wykonuje dermatoskopię. To badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne - mówi dr Małgorzata Mazur. - Polega na przyłożeniu do znamienia dermatoskopu, który umożliwia kilkudziesięciokrotne powiększenie obrazu zmiany skórnej z wyraźnym uwidocznieniem jej koloru oraz struktur niewidocznych gołym okiem. Wynik badania jest udostępniany pacjentowi natychmiast podczas wizyty.

Ta metoda przyczynia się do zwiększenia klinicznego rozpoznawania melanocytowych, niemelanocytowych, łagodnych i złośliwych zmian skórnych, w tym czerniaka. Badanie dermatoskopowe można przeprowadzić metodą klasyczną i cyfrową, która dodatkowo umożliwia zapisywanie poszczególnych obrazów skóry w trakcie kolejnych wizyt, co zwiększa możliwość dokładnej obserwacji i analizy znamion.

Autor: Katarzyna Sklepik

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.