Laur Żeromskiego trafił do nowosolskich uczniów z Liceum Ogólnokształcącego

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Laur Żeromskiego trafił do nowosolskich uczniów z Liceum Ogólnokształcącego

Edward Gurban

Dwóch uczniów z LO zajęło dwa pierwsze miejsca w XV finale Konkursu o Laur Stefana Żeromskiego, który odbył się 5 grudnia w Świebodzinie.

Pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Kacper Freitag z LO w Nowej Soli oraz Karol Bijata z Żar. Drugie miejsce przyznano z kolei Aleksowi Jońskiemu, także z nowosolskiego „Baczyniaka”. Warto podkreślić, że wśród ponad 20 uczestników (m.in. z Poznania, Konina, Ostrowa, Gorzowa, Żar, Świebodzina) znalazła się także Julita Jania.

Kacper przygotował fragment z „Przedwiośnia”. - Przygotowywałem się cały miesiąc do konkursu, szukałem pomysłu do interpretacji. Chyba go znalazłem, bo przewodnicząca jury zauważyła, że bardzo pasował on do aktualnej sytuacji w kraju. Gdybym miał zbawić Ojczyznę, to byłbym na to gotowy - przyznał w rozmowie z nami uradowany zwycięzca.
Aleks, z wrodzonym talentem aktora komediowego, znalazł z kolei w „Ananke” bohatera wpatrzonego przesadnie w siebie, który zamiast przejąć się losem biednego ludu, zanadto wpatrzony był w siebie.
Julita, choć nieco zawiedziona werdyktem, podkreśla nam z kolei, że warto było zdobyć kolejne doświadczenie sceniczne, które pomoże jej w dalszym doskonaleniu rzemiosła aktorskiego.

Cała trójka należy bowiem do teatru „Avis”, który prowadzi polonistka z LO, Alicja Chyżak-Fitas.
- Przy okazji zachęcam do obejrzenia naszej premiery pod koniec stycznia w nowo otwartym domu kultury. Zaprezentujemy własne przedstawienie pt. „Lęg(k) na łowisku” – powiedziała nam autorka tekstu i reżyserka spektaklu z udziałem 20 młodych aktorów.

Kacper, Julita i Aleks z opiekunką, Alicją Chyżak-Fitas.
Edward Gurban Kacper, Julita i Aleks z opiekunką, Alicją Chyżak-Fitas.
Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.