Lek nie do zastapienia

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak - Jóźwiak

Lek nie do zastapienia

Liliana Bogusiak - Jóźwiak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Kwiolecznictwa w Łodzi rozpoczęło akcję „Robimy zimowe krwiozapasy”. Dlaczego?

Krew jest jedynym lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Nie można go wyprodukować i podać w formie tabletki czy zastrzyku. Jest niezbędna ofiarom wypadków, w leczeniu niedokrwistości, która towarzyszy wielu chorobom, w tym nowotworowym. Najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, przeszczepy organów, transfuzje bez krwi nie mogłyby się odbyć. Jednym źródłem tego drogocennego leku są zdrowi ludzie.

Gdzie możemy się zgłosić, jeśli chcemy ją oddać?

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 17/25, od poniedziałku do soboty, oraz do jednego z dziesięciu punktów poboru krwi na terenie województwa łódzkiego.

Aby zostać honorowym krwiodawcą, trzeba mieć ukończone 18 lat. Być osobą zdrową, nie przyjmować żadnych leków i ważyć powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekkostrawne śniadanie, odpowiednio się nawodnić, to znaczy wypić więcej niż zazwyczaj: wody, herbaty bądź soku, ograniczyć palenie papierosów oraz zabrać ze sobą dowód osobisty.

Kiedyś osoba oddająca honorowo krew otrzymywała w prezencie czekolady. Czy nadal tak jest?

Osoba, które odda ten bezcenny dar, może liczyć na przywileje. Ma możliwość skontrolowania stanu zdrowia, bowiem ma wykonane badania lekarskie i laboratoryjne. Może dowiedzieć się, jaką ma grupę krwi oraz czy jest nosicielem wirusa żółtaczki typu B czy C oraz wirusa HIV. Każdy krwiodawca zawsze otrzymuje także ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 czekolad, batonika oraz napoju energetycznego. Ale największą nagrodą jest sama świadomość, że pomagamy drugiej osobie.

Liliana Bogusiak - Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.