Lekarz radzi: nie panikujemy, tylko obserwujemy znamiona na skórze

Czytaj dalej
Fot. Andrezj Banaś
Katarzyna Kojzar

Lekarz radzi: nie panikujemy, tylko obserwujemy znamiona na skórze

Katarzyna Kojzar

- Alarm powinno powodować każde znamię, które wcześniej było płaskie, a teraz zmieniło kształt - mówi Lek. med. Tomasz Kosętka

Czym są znamiona na skórze?
Znamię barwnikowe to po prostu nagromadzenie się komórek barwnikowych (melanocytów) w danym miejscu na skórze. Są różne – od płaskich po wypukłe, mają różną wielkość, kształt. W razie nadmiernego promieniowania słonecznego niekiedy podrażnienia mogą ulec zezłośliwieniu i przerodzić się w czerniaka.

Kiedy znamię jest tylko nieestetyczne, a kiedy już niebezpieczne?
Jeżeli mamy podejrzenie co do znamienia, w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do dermatologa lub chirurga. O tym, czy trzeba usunąć znamię, decyduje lekarz. Trudno też usuwać wszystkie zmiany, które mamy na skórze. To absolutnie nie miałoby sensu. Istnieją także nieinwazyjne sposoby lepszego obejrzenia podejrzanej zmiany skórnej, np. dermatoskopia. Pewne znamiona trzeba dokładniej obserwować – szczególnie, jeśli są atypowe. To znaczy, jeżeli mają nieregularny kształt i przybierają różne kolory.

O tym, czy trzeba usunąć znamię czy nie, decyduje lekarz

Co powinno spowodować, że zapali nam się czerwona lampka, jakie zmiany na skórze?
Alarm powinno powodować każde znamię, które było wcześniej płaskie, a teraz zmieniło kształt, zrobiło się wypukłe, utworzyło się na nim owrzodzenie ze strupkiem, które nie goi się przez kilka miesięcy. Takie zmiany bezwzględnie trzeba usunąć. Nie należy zapominać, że są także inne problemy skórne, onkologiczne. Wśród raków skóry jest rak podstawnokomórkowy. Potencjalnie najmniej groźny i najłatwiej poddający się leczeniu, charakteryzuje się tzw. miejscową złośliwością. Najczęściej występuje na twarzy. Można wspomnieć również o raku kolczystokomórkowym, który wykazuje złośliwość miejscową i niekiedy daje przerzuty do węzłów chłonnych. U wielu pacjentów umiejscawia się na pograniczu skóry i błon śluzowych. Chciałbym też podkreślić, że występuje również czerniak bezbarwnikowy. Jak go rozpoznać? Pierwszym objawem jest niecharakterystyczna, powiększająca się, różowoczerwona grudka.

Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.