Lekarz rodzinny poszukiwany nie tylko w regionie

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Leszek Kalinowski

Lekarz rodzinny poszukiwany nie tylko w regionie

Leszek Kalinowski

Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ciągle jest za mało. Gminy szukają ich w całej Polsce. Kuszą mieszkaniami, nowoczesnymi gabinetami

- Tyle lat mija, tyle rządów się zmieniło, a problemm braku lekarzy i w ogóle służby zdrowia leży - mówi Dorota Głuszka z Zielonej Góry. - Najgorzej jest w mniejszych miejscowościach.

W Ciosańcu (powiat wschowski) lekarza medycyny pracy widziano trzy lata temu. Wtedy to zamknął gabinet, bo sanepid nie chciał dopuścić pomieszczenia do użytku. Mieszkańcy zakasali rękawy i sami wyremontowali lokal, który przeszedł wszystkie możliwe kontrole. Jednak lekarz już nie wrócił.

Sołtys Ciosańca, Maciej Kras przyznaje, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło. - Tylko czasami z gabinetu korzysta pielęgniarka szkolna. Ot, żeby się nie kurzyło... - wyjaśnia. -

W gminie Zwierzyn (powiat strzelecko - drezdenecki) lekarz, który dotąd przyjmował w ośrodku, zakończył działalność w styczniu. Inny, który początkowo zadeklarował, że podejmie pracę, odmówił bez podania przyczyny. Zawarto więc porozumienie z ośrodkiem zdrowia w Starym Kurowie. Pacjentom zapewniono transport. - Tak było przez trzy miesiące, w marcu pracę rozpoczęła lekarka, ale i tak mamy za mało kadry - mówi sekretarz gminy Andrzej Wiśniewski. - Brakuje obsady w dwóch pozostałych ośrodkach: w Górkach i Gościmcu. Mieszkańcy muszą jeździć do Zwierzyna.

Problem miał też Bledzew. Pacjenci pomocy szukali w Skwierzynie.

- W końcu udało się nawiązać współpracę z firmą lekarską z Łodzi, lekarze stamtąd pracują u nas, gmina wynajmuje im mieszkanie - mówi sekretarz Wojciech Andrzejewski. Bez lekarza jest też przychodnia w Koninie Żagańskim (pow. żagański).

- Jak dzwonię do lekarza rodzinnego, to słyszę w rejestracji, że mam przyjść za tydzień. To kpiny - zauważa Stefania Rokicka z Zielonej Góry. \

P.o. dyrektora lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Piotr Bromber, przyznaje, że jest problem z zapewnieniem świadczeń zdrowotnych przez specjalistów medycyny rodzinnej. Trzeba też mieć świadomość, że populacja lekarzy się starzeje, średni wiek lekarza w POZ to około 53 lata, maksymalny - 83 lata. W Zielonej Górze pracuje 125 lekarzy rodzinnych, a średni wiek wynosi 48 lat, w Gorzowie Wlkp. liczby te wynoszą: 118 i 53. Najmniej zatrudnionych jest w powiecie sulęcińskim - 19 lekarzy, których średni wiek to 55 lat oraz wschowskim - 23, a średni wiek - 55 lat. W powiecie świebodzińskim i żagańskim średnia wynosi 58 lat.

Pod względem liczby lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców Lubuskie zajmuje przedostatnie miejsce w Polsce (dane z 2014 r.) Nadzieja w medycynie na Uniwersytecie Zielonogórskim?

- Zwróciliśmy się do studentów pierwszego roku z prośbą o wypełnienie ankiet. W badaniu udział wzięło 43 z 60 żaków - mówi P. Bromber. - Tylko jedna osoba jest zainteresowana specjalizacją - medycyna rodzinna. Pozostali myślą o chirurgii, neurochirurgii, kardiologii, pediatrii.

Klaudia Szwakop przyznaje, że większość osób wiąże swoją przyszłość z pracą w szpitalu.

Podobnie uważa Marta Sobczyńska, która dodaje: - Medycyna rodzinna jest szeroką dziedziną. Można się dokształcać w wielu kierunkach, ale żadnego się nie zgłębia - podkreśla. - Jest mniej możliwości udziału w międzynarodowych konferencjach. Jest też mniejszy prestiż w środowisku medycznym.

Marta Sobczyńska uważa, że w Polsce medycyna rodzinna jest traktowana po macoszemu.

Lekarz rodzinny musi liczyć się z każdym groszem, bo jego praca jest nisko wyceniana. Nie współgra ona z mitem bogatego lekarza, który jeździ najlepszymi samochodami. A przecież każdy chce założyć rodzinę i ją utrzymać.

Studenci medycyny na UZ w badaniu przyznają, że na wybór ich specjalizacji będą miały wpływ: zainteresowania, indywidualne preferencje, ale także brak lekarzy.

Jak podkreśla dyr. Bromber, budujące jest to, że na pytanie o powody wyboru kierunku studiów, padały odpowiedzi: chęć niesienia pomocy innym (19 proc.), zainteresowania (19 proc.), ale także gwarancja zatrudnienia... Zdaniem studentów, lekarz medycyny rodzinnej powinien przede wszystkim być przewodnikiem pacjenta po systemie ochrony zdrowia i autorytetem.

Środowisko lekarzy jest świadome braków. Co poprawiłoby sytuację? Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, podwyższenie finansowania opieki medycznej.

Zdaniem P. Brombera, specjalizację należy uatrakcyjnić, sprawić, że lekarze rodzinni będą się cieszyć większym autorytetem i prestiżem, także w środowisku lekarskim.

- Stąd też organizujemy wspólnie z rektorem UZ, wicewojewodą i przy współudziale organizacji zrzeszających lekarzy w sobotę, 18 bm., w Bibliotece Uniwersyteckiej konferencję nt. Rola lekarza rodzinnego w opiece koordynowanej - podkreśla dyrektor. - Zaproszeni wykładowcy podzielą się spostrzeżeniami m.in. na temat perspektyw rozwoju tej specjalizacji.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.