Sandra Soczewa

Lekarze: nie mamy czego się wstydzić...

Zespół zielonogórskich lekarzy podczas operacji rekontrukcji twarzy Fot. Mariusz Kapała Zespół zielonogórskich lekarzy podczas operacji rekontrukcji twarzy
Sandra Soczewa

Zazwyczaj narzekamy na naszą służbę zdrowia. Że siermiężna, że pomocy musimy szukać poza regionem. Czy to jest regułą?

Radiosynowiorteza dała szansę na lepsze życie pani Lilianie. Zabieg polega na punkcji, czyli nakłuciu, stawu, usunięciu zgromadzonego w nim płynu i wstrzyknięciu radiozopu do jamy stawu. W ostatnim czasie w Gorzowie prowadzona jest też chemioterapia dopęcherzowa. Leczeniu poddawaniu są pacjenci, którzy borykają się z rakiem pęcherza. Odpowiednia dawka chemioterapeutyku podawana jest jednorazowo, maksymalnie do dwóch godzin po przeprowadzonej operacji.

- Od tego roku wykonujemy zabieg zamykania uszka lewego przedsionka - mówi kardiolog Jarosław Hiczkiewicz.

Nowosolski szpital, jako jedyny w województwie, wykonuje przezskórne zabiegi termoablacji, czyli niszczy nowotworowe przerzuty do narządów miąższowych (np. wątroby) przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu specjalnej igły. I jak mówi główny lekarz Jarosław Stolarski, nie ma dziś nowocześniejszych zabiegów. - Częścią tego urządzenia jest tzw. Nóż Habiba, który umożliwia bezkrwawe i szybkie usunięcie miąższu wraz ze zmianą nowotworową. Tutaj przeprowadzane są również supernowoczesne zabiegi kardiochirurgiczne.

- Od tego roku wykonujemy zabieg zamykania uszka lewego przedsionka - mówi kardiolog Jarosław Hiczkiewicz.

- Bardzo wielu ludzi cierpi na migotanie przedsionków i musi przyjmować leki na rozrzedzenie krwi. Są jednak tacy, którzy takich leków przyjmować nie mogą. Wówczas przez nakłucie żyły udowej wprowadzamy zamykacz przedsionka, aby nie powstawał zakrzep...

Takich małoinwazyjnych zabiegów wykonuje się w Nowej Soli już kilka rodzajów. Mamy zatem zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Również przez skórę i żyłę. Pacjentom z twardymi od środka tętnicami wykonuje się rotablację, czyli wierci się otwory o średnicy, przy której włos wydaje się gruby. Do tego wszelkie zabiegi „naprawiania” tętnic. To prawdziwy kosmos i nic dziwnego, że gdy znani kardiolodzy, którzy są gośćmi organizowanych tutaj naukowych konferencji, patrząc na „menu” zabiegów wykonywanych w nowosolskim szpitalu tylko kręcą głowami i mówią „patrzcie, w takiej Nowej Soli...”.

Zielonogórscy lekarze też mają powody do dumy. Jakiś czas temu głośno było o rekonstrukcji twarzy maturzystki. Do tego jako pierwsi w kraju neurochirurdzy zastosowali: przezskórną metodę stabilizacji trzonu kręgosłupa. Jak tłumaczy Sylwia Malcher Nowak - kierownik biura zarządu szpitala - zabieg wykonywany jest pacjentom z określonymi złamaniami kręgosłupa (przez specjalną igłę podaje się stabilizator i cement).

Neurochirurdzy przeprowadzili tutaj też nowatorską metodę leczenia operacyjnego (wycięcia) złośliwego nowotworu mózgu, a także, przy wsparciu lekarza z Dubaju, nowoczesną technikę stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa. Na oddziale chirurgii dziecięcej przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia kamienia z nerki innowacyjną, małoinwazyjną metodą zwaną Micro-Perc.

Z kolei w świebodzińskim szpitalu pacjenci mogą liczyć na wyjątkowe operacje endokrynologiczne: częściowe i całkowite usunięcie tarczycy, całkowite usunięcie tarczycy zamostkowej, usunięcie przytarczyc i nadnerczy.

Ile nowatorskich zabiegów przeprowadzanych jest w Lubuskiem? NFZ nie posiada takich informacji. - Metoda realizacji danego świadczenia jest niezależną decyzją lekarza udzielającego danego świadczenia medycznego oraz wynika z jego wiedzy, doświadczenia zawodowego oraz możliwości sprzętowych - informuje nas Joanna Branicka z lubuskiego NFZ.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.