Leki łykamy na potęgę, nie myśląc o zdrowiu

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Leki łykamy na potęgę, nie myśląc o zdrowiu

Leszek Kalinowski

Leki kupujemy nie tylko w aptekach, ale i sklepach, marketach. Zażywamy nawet po 30 dziennie. Nie zdając sobie sprawy, że niszczymy zdrowie.

- Jeden z lubuskich pacjentów w zeszłym roku zrealizował recepty na 249 opakowań leków, przepisanych przez 11 lekarzy. Oznacza to, że miesięcznie zażywał ok. 20 opakowań refundowanych lekarstw - mówi p.o. dyrektora lubuskiego oddziału NFZ_Piotr Bromber.

Lekarz medycyny rodzinnej, Tomasz Kremer, przyznaje, że pacjenci nie tylko zażywają leki na receptę, ale zazwyczaj sami dokupują jeszcze te bez recepty oraz suplementy diety. Na alarm biją też geriatrzy. - Osoba po 80 roku życia nie powinna brać więcej niż pięć leków, a niektórzy zażywają ich dziennie ponad 30 leków!

W niektórych przypadkach - wielu schorzeń - większa liczba leków jest konieczna. Chodzi jednak o nieracjonalne zażywanie leków.

- Biorę je na nadciśnienie, choresterol, uspokajające, bo spać nie mogę. Czasem też rozkurczowe - przyznaje 47-letnia pani Jolanta z Nowej Soli. - Ale dodatkowo kupiłam sobie witaminy, magnez na skurcze i wiesiołek. Okazuje się, Lubuszanie do 34 roku życia kupują cztery opakowania leków rocznie. Od 35 do 64 roku życia - ponad 10 opakowań, a osoby wieku 65 lat i więcej - już ponad 20. Z roku na rok liczba kupowanych przez nas lekarstw wzrasta. I tak w 2013 r. w Lubuskiem sprzedano 4,1 mln opakowań, w 2014 - 4,5 mln, a rok temu - 4,8 mln!

Małgorzata Nadstoga, apteka pod Filarami w Zielonej Górze
Mariusz Kapała Małgorzata Nadstoga z apteki Pod Filarami.

Prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Ryszard Kiedrowski dodaje, że najchętniej sięgamy po leki przeciwbólowe. A także suplementy diety, które nierzadko nie posiadają ulotek, informujących w czym mogą nam pomóc. Ba, bywa, że i skład jest nieznany. Moc telewizyjnych reklam medykamentów jest jednak ogromna.

Problem nie dotyczy tylko Lubuskiego. Z badań przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wynika, że ponad połowa starszych pacjentów zażywa więcej niż pięć leków dziennie, co dziesiąty - powyżej 10. Aż 81 procent chorych, którzy przyjmują leki na recepty, zażywa też lekarstwa bez recepty. Częściej kobiety niż mężczyźni. - Będąc u pacjentów w domu widzę szafki pełne leków, pasków na cukrzycę, połowa przeterminowana - dodaje T. Kremer. Małgorzata Nadstoga z apteki Pod Filarami w Zielonej Górze: - Często ten sam lek może mieć inne nazwy handlowe. Pacjenci je kupują i zażywają wtedy podwójne dawki. To zagraża ich zdrowiu.

R. Kiedrowski: - Jako Naczelna Izba Aptekarska pracujemy z ministerstwem zdrowia nad stworzeniem układu kontroli: lekarz, pacjent i aptekarz. Pomoże w tym także elektroniczny system wizyt pacjentów i rejestracji kupowanych leków.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.