Letnia zbiórka eksponatów

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Letnia zbiórka eksponatów

Kamila Kamiennik

W żarskim muzeum ruszyła wielka zbiórka pamiątek związanych z przemysłem i koleją. Wkrótce turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć wystawę ze zbiorami z pow. żarskiego.

Tuż po wojnie w Żarach zaczął rozkwitać przemysł, a tysiące osób z całego kraju przyjeżdżało tu za pracą. W wielu miejscowościach w powiecie mieliśmy stacje kolejowe, które zatrudniały sporo pracowników.

Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego jakiś czas temu ogłosiło zbiórkę eksponatów związanych z kolejnictwem, oraz przemysłem. - Zbieramy wszystkie pamiątki, które mają związek z zakładami, które istniały na naszym terenie tuż po wojnie, a nawet wcześniej. Chcemy stworzyć wystawę dotyczącą przemysłu, której istotną częścią byliby ludzie, którzy kiedyś pracowali w zakładach w naszym regionie. Chcemy w ten sposób przekazywać wiedzę młodszym pokoleniom, jak różnorodne dziedziny przemysłu istniały na tym terenie - mówi Piotr Zachmyc, zastępca dyrektora muzeum w Żarach. - W naszym mieście mieliśmy sporo zakładów, m.in. Dekorę, żarskie kopalnie węgla brunatnego, wszystkie oddziały bawełny, fabryka porcelany, huty szkła, cegielnie, tartaki, Spomasz, zakład przekaźników. Przed wojną działał zakład papierniczy w Lipinkach Łużyckich. Nasza letnia zbiórka obejmuje także pamiątki związane z koleją, czyli bilety, mundury, fotografie, naszywki, czapki kolejarskie, stare rozkłady jazdy - wylicza P.Zachmyc.

Zbiórka cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców powiatu żarskiego, którzy już zaczęli przynosić do muzeum przedmioty, które były produkowane wiele lat temu. - Wśród eksponatów, które będą miały swoje miejsce na wystawie mamy porcelanowego słonika, którego dostaliśmy od pani z Mirostowic. Takie przedmioty wykonywali uczniowie, którzy przebywali w zakładzie na praktykach - opowiada pracownik muzeum.

Co dwa tygodnie w muzeum trwa zbiórka pamiątek związanych z poszczególnymi dziedzinami, zarówno przemysłowymi jak i związanymi z kolejnictwem. - W tym tygodniu rozpoczęliśmy zbiórkę przedmiotów związaną z bawełną. Mamy już kilka eksponatów dotyczących kolejnictwa. Jeden z mieszkańców dostarczył nam legitymację pracowniczą z czasów, gdy sam pracował na kolei. Oprócz tego mamy składany niemiecki rozkład jazdy z dworca w Bieniowie, otrzymaliśmy bilet z Sorrau do Ullersdorf - wyjaśnia P.Zachmyc.
Wystawa, którą już teraz szykują pracownicy muzeum, zostanie podzielona na poszczególne kategorie. - Co jakiś czas przypominamy mieszkańcom naszą akcję, rozwieszając kolejne plakaty na mieście. To będzie jedna, ogromna wystawa, pokazująca poszczególne segmenty żarskiego przemysłu - informuje P.Zachmyc.

Jeżeli ktoś z mieszkańców powiatu, ma jakieś pamiątki związane z żarskim przemysłem lub koleją, może przynieść przedmioty do muzeum, wówczas staną się częścią wystawy. Zbiórka eksponatów potrwa do października.

Kamila Kamiennik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.