Liczba pracowników z Ukrainy może podwoić się w ciągu roku

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski / Polska Press
Maciej Mituła

Liczba pracowników z Ukrainy może podwoić się w ciągu roku

Maciej Mituła

Jak wskazują badania Unia Europejska nie odbierze nam pracowników z Ukrainy. W Polsce ich liczba może podwoić się w ciągu roku.

Pomimo wprowadzenia w Unii Europejskiej ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy, eksperci wskazują, że dla pracowników zza wschodniej granicy, Polska wciąż pozostaje wyborem numerem jeden.

- Jeżeli obywatel Ukrainy decyduje się na emigrację zarobkową, Polska nadal jest dla niego krajem pierwszego wyboru ze względu na legalność zatrudnienia, połączoną z zapewnioną tym samym opieką socjalną. Na korzyść naszego rynku przemawiają również zarobki, które nadal są kilkukrotnie wyższe niż na Ukrainie. Nie bez znaczenia jest też bliskość społeczno-kulturowa – mówi Krzysztof Inglot z Work Service Ukraine.

Polska nadal 
jest krajem pierwszego wyboru dla emigrantów z Ukrainy

Z badania zrealizowanego w czerwcu br. przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne wynika, że dla ponad połowy Ukraińców, wprowadzenie możliwości przemieszczania się po Europie bez wizy nie jest ważne. Ponadto, 4 na 10 obywateli Ukrainy zadeklarowało, że zdecydowanie nie zamierza korzystać z możliwości podróżowania po Europie i odwiedzać krajów strefy Schengen, co piąty raczej nie wybiera się do Unii Europejskiej.

- Aż dwóch na trzech Ukraińców zdaje sobie sprawę, że bezwizowe prawo do podróżowania nie pozwala podjąć legalnej pracy. Tylko jeden na pięciu zapytanych rozważa znalezienie zatrudnienia dzięki tej możliwości. To zdecydowanie powinno uspokoić polskich pracodawców. Obywatel Ukrainy chce więcej zarobić, ale legalnie – wskazuje Krzysztof Inglot.

Z prognoz Ukraińskiego Centrum Analitycznego wynika, że do końca 2017 roku obywateli Ukrainy pracujących w Polsce będzie aż 2 mln. Oznacza to podwojenie ich liczby w porównaniu do ubiegłego roku, w którym wydano ponad milion oświadczeń o pracę dla Ukraińców. Taki wzrost to pochodna m.in. dużego zapotrzebowania na pracowników przez krajowe firmy. Od 2013 roku w Polsce regularnie rośnie liczba wolnych miejsc pracy. Aktualnie najwięcej wolnych miejsc pracy czeka w województwie mazowieckim (20,4 tys.), śląskim (10,7 tys.) oraz wielkopolskim (9,9 tys.). Nie bez znaczenia jest też rekordowo niskie bezrobocie. Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że stopa bezrobocia Polsce jest jedną z najniższych w Europie.

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce zajmują głównie stanowiska niższego szczebla lub wykonują prace sezonowe, m.in. przy zbiorze truskawek, na farmach czy w magazynach. Jednak coraz częściej poszukuje się specjalistów średniego szczebla.

Maciej Mituła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.