Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto pleśń i toksyny, spożycie grozi ostrym zatruciem! Jeśli kupiłeś smoothie, zwróć do sklepu

Czytaj dalej
Fot. d3sign/gettyimages.com
Monika Góralska

Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto pleśń i toksyny, spożycie grozi ostrym zatruciem! Jeśli kupiłeś smoothie, zwróć do sklepu

Monika Góralska

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu toksycznej pleśni w smoothie owocowym. Mykotoksyna ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i może prowadzić do ostrego zatrucia. Wycofany produkt można zwrócić do każdego sklepu sieci Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

[spis_tresci][/spis_tresci]

Lidl wycofuje napój owocowy. Wykryto w nim toksyny

Osoba bierze napój z półki w sklepie
d3sign/gettyimages.com Spożycie napoju skażonego toksyczną pleśnią może doprowadzić do ostrego zatrucia pokarmowego z towarzyszącymi bólami brzucha, biegunką i wymiotami.

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny, toksyny wytwarzanej przez pleśń, w smoothie owocowym. W związku z tym wycofuje produkt:

Firma Lidl po uzyskaniu informacji o wykryciu przekroczenia prawnego poziomu zawartości patuliny w soku z aronii, wykorzystywanym do produkcji produktu „Solevita, Smoothie Red Genius, 250 ml”, podjęła wraz z producentem decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zaleca jego dalszego spożywania.

Czytaj też: Mięso z plastikiem. Lidl wycofuje burgery

Lidl 7 marca poinformował konsumentów o wycofaniu artykułu z rynku poprzez umieszczenie we wszystkich sklepach plakatów z ważną informacją dla klientów oraz poprzez publikację informacji na stronie internetowej lidl.pl w panelu „ważna informacja dla klientów”.

[polecany]26051457[/polecany]

Czym jest patulina i jak wpływa na zdrowie?

Patulina jest toksyną wytwarzaną głównie przez pleśnie z rodziny Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys. Występuje w spleśniałych owocach i warzywach takich jak jabłka, winogrona, gruszki, brzoskwinie, morele, pomidory. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Mykotoksyna wykazuje właściwości mutagenne, teratogenne i prawdopodobnie rakotwórcze.

Objawami zatrucia patuliną są:

Zwroty wycofanego artykułu będą przyjmowane w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w smoothie owocowym Główny Inspektorat Sanitarny

[polecany]26042131[/polecany]

[promo]117158029;1;[/promo]
[companies]620295;autopromocja[/companies]
[promo_list]domowa apteczka;30;Uzupełnij domową apteczkę[/promo_list]

Monika Góralska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.