Lista europosłów, który głosowali w Parlamencie Europejskim za pakietem „Fit for 55”

Czytaj dalej
Fot. EPA/JULIEN WARNAND Dostawca: PAP/EPA.
Lidia Lemaniak

Lista europosłów, który głosowali w Parlamencie Europejskim za pakietem „Fit for 55”

Lidia Lemaniak

We wtorek w pierwszym czytaniu Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta opublikował nazwiska polskich europosłów, którzy głosowali „za”. Są wśród nich eurodeputowani z PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050.

PiS: Przemysł europejski będzie niekonkurencyjny

– W Parlamencie Europejskim zdecydowano, że przemysł europejski będzie niekonkurencyjny. W zamyśle jeden z dokumentów - CBAM (mechanizm dostosowywania cen na granicach UE z uwzględnieniem emisji CO2) - miał pomóc w zachowaniu przemysłu tutaj w Europie. Niestety, w wyniku tego, że likwiduje się bezpłatne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla w istocie ten instrument staje się kompletnie niepotrzebny – komentowała na konferencji prasowej Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

[polecany]22421901[/polecany]

Zdaniem europoseł PiS „dzisiaj mogą świętować główni ideolodzy »Zielonego Ładu« - Greta Thunberg i Frans Timmermans”. – Ale myślę, że przyjdzie czas na refleksję społeczeństw. Przede wszystkim niemieckiego i francuskiego - oni w rzeczywistości zdecydują, jaki będzie finał tego dzisiejszego głosowania. Jeżeli Niemcy i Francuzi poczują w kieszeniach, że brakuje im pieniędzy na rodziny, na dzieci, na najgorzej sytuowanych obywateli, to wtedy rzeczywiście przyjdzie opamiętanie i żółte kamizelki mogą pojawić się wszędzie – dodała, ostrzegając, że wzrost cen energii żywności, jaki będzie konsekwencją przyjętych we wtorek przepisów "doprowadzi do katastrofy Unii Europejskiej”.

W głosowaniach zaakceptowana została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM).

Solidarna Polska: Historycznie zły dzień dla Polski i UE

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta opublikował nazwiska polskich europosłów, którzy głosowali za przyjęciem pakietu:

[twitter]https://twitter.com/sjkaleta/status/1648318733515997184?s=20[/twitter]

Z kolei Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska podkreślił, że „mamy historycznie zły dzień dla Polski, dla całej Unii Europejskiej”. – Parlament Europejski podjął decyzję, która będzie kosztowała gigantyczne kwoty dla każdego z nas – dodał.

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski podkreślił, że ten pakiet został przyjęty głosami i z poparciem opozycji: PO, PSL i Lewicy. Dodał, że to będzie gigantyczne obciążenie finansowe, koszty, które spadają na wszystkich Polaków.

[polecany]24738029[/polecany]

Przypomniał, że 858 dni temu, 11 grudnia 2020 r. mówił: „weto albo śmierć”. – Niestety, 18 kwietnia 2023 r. rozpoczyna się ta śmierć – ocenił. Zdaniem polityka Solidarnej Polski „brak weta 858 dni temu powoduje to, że dzisiaj kończy się ta Unia Europejska, którą znamy”.

Zdaniem Janusza Kowalskiego „Unia Europejska jest dzisiaj i będzie w najbliższych latach synonimem biedy, ubóstwa, wykluczenia energetycznego, społecznego, komunikacyjnego i będzie takim organizmem i zespołem biurokratycznym, który będzie uderzał w interesy milionów Polaków”. – Dla wszystkich Polaków 18 kwietnia 2023 r. jest czarnym dniem w historii – mówił.

– Będziemy jesienią walczyć o to, aby w zakresie polityki gospodarczej w zakresie obrony naszego stylu życia, którzy znają wszyscy, po prostu wygrać i obronić ten styl życia – dodał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

[polecany]23147693[/polecany]

[video]48033[/video]

lena

Lidia Lemaniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.