Lubanice walczą zażarcie. Wieś jest coraz piękniejsza

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Liliana Hachani

Lubanice walczą zażarcie. Wieś jest coraz piękniejsza

Liliana Hachani

Za nami pierwszy etap konkursu na najpiękniejszą lubuską wieś. Jury wytypowało dziesięć miejscowości, które powalczą o tytuł. Wśród nich są także Lubanice.

- Większość naszej wsi to młodzi gospodarze. Czujemy potrzebę upiększania naszej miejscowości. Dużo rzeczy robimy sami. Sadzimy kwiaty, odnawiamy ławeczki stojące przed świetlicą - mówi Przemysław Tomaszewski, najmłodszy sołtys w gminie wiejskiej Żary.
Już po raz szósty Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą lubuską wieś. Dotychczasowe edycje były nad wyraz szczęśliwe dla miejscowości gminy wiejskiej Żary. W roku 2012 tytuł trafił do Mirostowic Dolnych. Dwa lata później nagrodzony został Złotnik.

- Konkurs wygrywają ludzie. Przycięte trawniki i białe krawężniki liczą się mniej. Komisja musi widzieć zaangażowanie i zapał mieszkańców - mówi Emilia Klusek, z rady sołeckiej Złotnika.
I rzeczywiście, dobrą rękę gospodarza widać w Złotniku na każdym kroku. Remiza, biblioteka, nawet plac do wiejskich uroczystości wygląda schludnie i zadbanie. Nawet po dwóch latach od odebrania nagrody.
Lubanice obrały podobną strategię. Przejeżdżając przez miejscowość mijamy robotników z kosami. Wspierają ich mieszkańcy, którzy gromadnie zabrali się za porządkowanie terenów przed swoimi posesjami.

6 lat odbywa się już konkurs na najpiękniejszą wieś w Lubuskiem

- W najbliższy weekend chłopaki z drużyny sportowej wykoszą murawę naszego stadionu - mówi P. Tomaszewski. - Zazwyczaj robią to sami. Tam gdzie nie może dojechać traktorek, kosimy kosami, które kupiliśmy z funduszy rady sołeckiej.
Stadion jest dumą miejscowości. Stoi tu plac zabaw dla najmłodszych. Ostatnio pojawiła się także wiata, która przydaje się podczas gminnych imprez i boisko do piłki plażowej. W planach znajduje się siłownia pod chmurką.

Katarzyna Dominiak i Przemysław Tomaszewski z dumą prezentują miejscowy stadion: Chcemy by jak najlepiej służył on mieszkańcom. Stąd wiata zbudowana
Grzegorz Kozakiewicz Katarzyna Dominiak i Przemysław Tomaszewski z dumą prezentują miejscowy stadion: Chcemy by jak najlepiej służył on mieszkańcom. Stąd wiata zbudowana na potrzeby imprez i gril.

- Staramy się nieść pomoc starszym, którzy samodzielnie nie byliby w stanie zadbać o estetykę swojego otoczenia - mówi Katarzyna Dominiak, mieszkanka Lubanic, która podkreśla jednocześnie, że wiejskie porządki nie są kwestią jednorazowego zrywu. Piękny wygląd gospodarstw jest tu po prostu kwestią honoru. - Dbamy o swoje podwórka na co dzień - przekonuje.
Kciuki za uczestników konkursu trzyma wójt gminy wiejskiej Żary, Leszek Mrożek: - To już piąta wieś, która nominowało jury. Dobrze to o nas świadczy.

Autor: Liliana Hachani, Grzegorz Kozakiewicz

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.