Lubuskie gminy rwą się do budowy mieszkań na każdą kieszeń

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Jarosław Miłkowski

Lubuskie gminy rwą się do budowy mieszkań na każdą kieszeń

Jarosław Miłkowski

Osiem gmin z woj. lubuskiego chce budować bloki w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus.

Dobiegniew, Drezdenko, Ośno Lubuskie i Stare Kurowo na północy regionu oraz Kożuchów, Sława, Trzebiechów i Wschowa na południu chcą już, by powstały u nich mieszkania za państwowe pieniądze. Choć Narodowy Program Mieszkaniowy (popularnie zwany Mieszkanie Plus) jeszcze nawet nie został przyjęty przez Sejm, można już przystąpić do jego części pilotażowej. W Lubuskiem zrobiło to już osiem gmin, a są i kolejne chętne. Na budowę mieszkań Bank Gospodarstwa Krajowego ma 4 mld zł. Te pieniądze mają być kołem zamachowym inwestycji mieszkaniowych. W budowanych za nie blokach będą mogli zamieszkać ci, którzy zarabiają za dużo, by dostać mieszkanie komunalne, ale za mało, by móc owe lokum sobie kupić. Czynsz ma wynosić 10-20 zł/mkw. Za te pieniądze mają powstawać kolejne bloki. A jeśli ktoś zdecyduje się na płacenie za czynsz o 20 proc. więcej, będzie mógł po latach mieć mieszkanie na własność.

- Pewnie, że bym się na takie mieszkanie skusiła. Przecież nawet, gdy uda się zdobyć kredyt mieszkaniowy, to człowiek żyje w stresie, czy będzie miał na spłatę rat. Tu byłby spokój - mówiła nam w piątek Agnieszka Delektowska z Gorzowa, która wciąż mieszka z rodzicami.

Być może będzie miała na to szansę, bo Gorzów już się zgłosił do programu, choć on jeszcze nie ruszył. - Do pilotażu zgłosiło się już osiem gmin. Ich dokumenty już zostały złożone. Ale chętnych jest więcej - mówi Janusz Mojsiewicz.

Więcej przeczytasz w poniedziałek (7 listopada) w papierowym wydaniu gazety Lubuskiej oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.