Lubuskie jest... niepowtarzalne

Czytaj dalej
Fot. Fot. marcin oliva soto
oprac. Paweł Kozłowski

Lubuskie jest... niepowtarzalne

oprac. Paweł Kozłowski

Nasz region to aktywny odpoczynek, piękne pałace, zamki, dwory i wyśmienite produkty. Odkryj Lubuskie na nowo!

Sery z Siedliska – nadodrzańskiej wsi, która liczy sobie ponad 700 lat i w której znajdują się ruiny zamku książąt Schönaich; schab tradycyjny słubicki (recepturę i metodę produkcji przywieźli Polacy z Kresów Wschodnich), wędliny z gminy Sława, na terenie której jest największy akwen w Lubuskiem; ryby z wojnowskich jezior koło Kargowej, szarlotka z renetą landsberską, czyli odmianą jabłek wyhodowanych przez Theodora Heinricha Otto Burchardta z przedwojennego Gorzowa, miodowa musztarda z dyni ze Szprotawy, soki z jabłek z sadu Solniki, tradycyjne chleby, miody, dania gotowe, np. gołąbki w kiszonej kapuście z ziemniakami lub szynka z dzika pieczona, a nawet pierniki – na ministerialnej liście są już 64 produkty tradycyjne z lubuskiego. Tradycyjne, czyli takie, które są wytwarzane według dawnych przepisów, wywodzące się z tradycji i co najważniejsze z kultywowanych w regionie zwyczajów. - Nasze dziedzictwo kulinarne i jego różnorodność jest naszym wielkim potencjałem – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Pierwszy taki szlak

Tradycyjne wyroby znajdziemy też na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu – pierwszym takim produkcie turystycznym w Polsce. Zgodnie z legendą Bachus, bóg wina i winorośli, poniósł śmierć z rąk Tytanów, a jego krew zrosiła wybrzeża Morza Śródziemnego, Francję, okolice Renu i Mozeli. Kilka zabłąkanych kropli spadło także w zachodniej Polsce i wszędzie tam rozrosły się wspaniałe winorośle…
Od połowy XII wieku krajobraz Ziemi Lubuskiej upiększały winnice. W ostatnich latach, m.in. dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego winny potencjał regionu jest prężnie rozwijany, podobnie jak związany z nim sektor turystyki - enoturystyka. Lubuski Szlak Wina i Miodu tworzą winnice oraz miejsca związane z lokalnym winiarstwem, jego historią, a także pszczelarstwem i pasiekami. Podróż nim jest niezapomnianą przygodą, wytyczoną trasą szlachetnych trunków. Głównym punktem Szlaku jest Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, tuż obok malowniczo położonej 35-hektarowej Winnicy Samorządowej. Wyprawa na Szlak daje, m.in. szansę zapoznania się z procesem tworzenia win, poczynając od wzrostu rośli, przez ich zbiory, proces fermentacji i leżakowanie. Przy takich okazjach turyści poznają anegdoty i ciekawostki z życia winnic, a podczas degustacji oprócz lokalnych win mają też okazję spróbować niektórych z 64 lubuskich produktów tradycyjnych zarejestrowanych przez Ministerstwo Rolnictwa. Na wyjątkowe spotkanie z winiarstwem oraz autentyczne winobranie na Winnicy Samorządowej warto wybrać się do Lubuskiego Centrum Winiarstwa już 16 września (szczegóły tego wydarzenia można będzie znaleźć wkrótce na stronie www.centrumwiniarstwa.pl).

W pałacowym zagłębiu…

Dzisiejsze województwo lubuskie to dziedzictwo kulturowe pogranicza, gdzie obok siebie żyli Polacy i Niemcy, tu ścierały się religie, kierunki w architekturze oraz trendy w sztuce i literaturze. Tu każdy pałac, zamek i dwór to cel do eksploracji historii. – Warto pokazać te obiekty turystom. Nie wszyscy też mieszkańcy znają nasze dziedzictwo kulturowe – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W Lubuskiem jest około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in. Pałac Książęcy w Żaganiu (rezydencja wzniesiona na rozkaz księcia Albrechta Wallensteina w XVII w., to jedna z najokazalszych budowli barokowych w Polsce), Pałac w Mierzęcinie (zbudowano w latach 1861 – 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow, w latach 1999 - 2001 staraniem nowych właścicieli gmach pałacu poddano gruntownej renowacji), Zamek Królewski w Międzyrzeczu (wzniesiony w ok. 1350 r. przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu z IX w., zamek jest otoczony fosą, wokół znajduje się także park z XIX w.), wczesnobarokowy pałac w Zaborze, XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach, w którym rezydowały wojska francuskie z Napoleonem na czele), czy zamek w Łagowie zbudowany przez Joannitów w 1350 r.

- Geograficzne położenie lubuskiego na styku Wielkopolski, Śląska i Brandenburgii sprawia, że różnorodność zabytków na tym terenie jest nieprawdopodobna – uważa Robert Jurga, ilustrator i znawca fortyfikacji.
Pałac w Bojadłach? Obiekt przez długi czas niszczał, ale nowy właściciel i jego fundacja mają plan. – W pałacu zamierzam zrobić instytut historii sztuki architektury rezydencjonalnej Lubuskiego, połączony z muzeum, będzie też sala koncertowa – zdradza Arkadiusz Michoński.

A pałace w Mierzęcinie, Wiechlicach i Wiejcach to już hotele z atrakcjami dla turystów. – Zakochaliśmy się w tym miejscu. Tu są możliwości rozwoju turystyki i inwestowania. Lubuskie z racji swojego położenia jest dla nas świetne . To miejsce i ten region mają bardzo duże perspektywy rozwoju – twierdzi Zbigniew Czmuda, właściciel pałacu w Wiechlicach.

…oraz w krainie 500 jezior

Lubuskie to również aktywny odpoczynek, wędkarstwo, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. A przy tym szybko rozwijająca się baza turystyczna, pomysłowość i aktywność mieszkańców. To oferują nasze jeziora!
Lubuskie jest często nazywane krainą 500 jezior, w rzeczywistości jest ich jeszcze więcej, bo około 600. Zajmują powierzchnię ponad 13 tys. hektarów, czyli ponad 9 proc. całego regionu.

Czyste jeziora Lubuskiego stają się rajem dla wędkarzy (mamy aż 50 gatunków ryb). Łukasz Cieślik, ichtiolog, przyrodnik i ekolog: – Specyfika i wyjątkowość jezior województwa wynika z ich ukształtowania.
Płetwonurek i miłośnik sportów wodnych Piotr Raginia swoje wymarzone miejsce na ziemi znalazł w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. – Woda jest czysta, jest przepiękny pas litoralu, czyli strefa przybrzeżna, gdzie mamy dużo ryb. I osoka, aloesowata roślina podobna do kaktusa.

- Z dzieciństwa bardzo mile wspominam Jezioro Sławskie, które bardzo zyskało jako produkt turystyczny. Zostały tam wykonane niezwykłe inwestycje i jest niezbędna dla turysty infrastruktura - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak...

Nasz region jest usiany pałacami i zamkami. Niektóre zachwycają, inne skłaniają do refleksji

Geografowie naliczyli u nas około pięciuset jezior. To raj dla wielbicieli sportów wodnych

Szlak miodu i wina

Ponad 60 winnic, pasiek, gospodarstw agroturystycznych i muzeów znajdują się na istniejącym od 2007 r. Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Szlak tworzą winnice oraz miejsca związane z lokalnym winiarstwem, jego historią, a także pszczelarstwem i pasiekami. Wyprawa na Szlak daje, m.in. szansę zapoznania się z procesem tworzenia win, poczynając od wzrostu rośli, przez ich zbiory, proces fermentacji i leżakowanie.

Głównym punktem szlaku jest Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie są obsługiwani turyści, organizowane są imprezy oraz warsztaty edukacyjne i dydaktyczne poświęcone winiarstwu, a winiarze mogą liczyć na praktyczną pomoc w trakcie winobrania. Centrum jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z winiarstwem w kraju. Wspólnie z PWSZ w Sulechowie prowadzi działalność dydaktyczno-edukacyjną na rzecz winiarstwa, rozwija markę oraz potencjał turystyczny województwa lubuskiego, a także pomaga w budowaniu tożsamości regionalnej, integracji środowisk winiarskich oraz rekultywacji tradycji związanych z uprawą winorośli i produkcją wina na Ziemi Lubuskiej. Spełnia też funkcje: reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjna, i muzealną, a ponadto stanowi bazę naukową umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz prowadzenie doradztwa branżowego dla winiarzy. Zlokalizowane w pobliżu malowniczej, 35-hektarowej Winnicy Samorządowej, Centrum jest również znakomitym miejscem do organizacji spotkań i konferencji. W budynku znajdują się trzy sale, będące idealnym miejscem do prowadzenia szkoleń, prelekcji czy prezentacji. Do odwiedzenia Centrum zapraszamy zarówno turystów indywidualnych oraz zorganizowane grupy wycieczkowe. Odwiedzający mogą wraz z przewodnikiem przebyć ścieżkę dydaktyczną, której głównym celem jest przybliżanie tradycji winiarskich oraz Winnicą Samorządową. W ciekawej formie, z wykorzystaniem licznych multimediów zwiedzający zdobywają ciekawe informacje o początkach winiarstwa na Środkowym Nadodrzu, powojennych losach lubuskich winnic, a także obrazie współczesnym winiarstwa. W Centrum promowane są również inne atrakcje turystyczne regionu.

oprac. Paweł Kozłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.