Lubuskie modlitwy przy krzyżu św. Jana Pawła II

Czytaj dalej
Fot. E. Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Lubuskie modlitwy przy krzyżu św. Jana Pawła II

Eliza Gniewek-Juszczak

O peregrynacji krzyża św. Jana Pawła II rozmawiamy z Aleksandrem Tomaszewskim, prezesem koła nowosolskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Pierwszy raz w historii do województwa lubuskiego przyjeżdża wielkopiątkowy krzyż św. Jana Pawła II...
Trzymając właśnie ten krzyż św. Jan Paweł II modlił się podczas drogi krzyżowej w Koloseum na tydzień przed śmiercią. Wyrzeźbił go artysta dla swojej żony, która była sparaliżowana po wypadku. Potem pielgrzymi ofiarowali go papieżowi.

Krzyż przywieziony zostanie w sobotę do Żar, w niedzielę do Nowej Soli, a w poniedziałek do Gorzowa Wlkp. Dlaczego tylko tam?
Krzyż będzie przyjmowany w tych trzech lubuskich miejscowościach, bo właśnie tam działają koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. My odbieramy krucyfiks z żarskiego hospicjum. Krzyż peregrynuje po kołach w całej Polsce. Uroczyste zakończenie nastąpi 28 grudnia w stuletnią rocznicę pogrzebu św. Alberta.

Przyjęcie tego krzyża to ważne wydarzenie dla osób wierzących. Dlaczego?
Krzyż jest naszą codziennością i każdego dotyczy. Ciężkie przeżycie jak śmierć bliskiego, czy uleganie nałogom, to pewien rodzaj dźwigania krzyża, z którym człowiek musi sobie poradzić osobiście. My opiekujemy się osobami, które żyją pod silną presją społeczną w poczuciu niespełnienia marzeń. Tym osobom zawaliły się plany życiowe. Staramy się ich wspierać, aby sobie radziły w życiu.

Uroczystości w Nowej Soli odbędą się w kościele pw. św. Antoniego. We Wrocławiu odbywały się w schroniskach dla bezdomnych. Jak wybierane są miejsce do odprawiania liturgii?
Towarzystwo Brata Alberta w Nowej Soli założyły osoby związane z duszpasterstwem ludzi pracy, działającym właśnie przy kościele św. Antoniego w latach 80. Od tej pory ściśle współpracujemy z kapucynami i właśnie dlatego uroczystości odbędą się w tym kościele. W Żarach towarzystwo prowadzi hospicjum, w którym jest kaplica. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim jest duży ośrodek, tam też znajdzie się odpowiednio duże miejsce.

Czy osoby bezdomne aktywnie będą współuczestniczyć w uroczystościach?
Nasi podopieczni na pewno przyjdą do kościoła. Wezmą udział w drodze krzyżowej. Przygotowali krzyże. Ale jest pewna różnica w podopiecznych schronisk, gdzie przebywają osoby, które nie piją alkoholu, a noclegowni. Prawie wszyscy nasi podopieczni są alkoholikami. Mają swoje okresy w których nie piją, ale nie są w stanie zaangażować się do takiej działalności jak podopieczni w schroniskach.

W modlitwach będą mogli wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy?
Zapraszamy mieszkańców na przywitanie krzyża papieskiego, który zostanie przywieziony w niedzielę do kościoła św. Antoniego ok. godz. 18.00. Będzie msza św., droga krzyżowa wokół kościoła oraz adoracja do godz. 24.00. Następnego dnia, o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza za chorych, cierpiących, uzależnionych i rodzin towarzyszących im w chorobie.

Dziękuję za rozmowę.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.