Lubuskie Wawrzyny przyznane. Laureaci nie kryli radości

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Lubuskie Wawrzyny przyznane. Laureaci nie kryli radości

Leszek Kalinowski

W czwartek, 25 lutego w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze wręczono nagrody - Lubuskie Wawrzyny 2015 w kategoriach: literatura, nauka i dziennikarstwo.

W kategorii literackiej zwyciężyła Beata Patrycja Klary za poetyckie „Obiekty totemiczne”. W kategorii naukowej decyzją jury wygrał Edward Rymar - za dzieło „Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)”. Nagrodę dziennikarską otrzymał Michał Szczęch za reportaże: „Blood and Honour Mury Polskie”, „Ćwierć miliona ruskich”, „Niemiecki las żywi nas. Grzyb to pieniądz”, „Wszyscy jesteśmy winni”.

- Nawet nie macie państwo pojęcia, jak się cieszę. Bo to drugi Wawrzyn, który zdobyłam. I on udowadnia, że to, co robię, ma sens. Proszę, żebyście czytali moje książki, bo one żyją tak długo, jak ludzie je czytają - powiedziała ze sceny laureatka nagrody literackiej. Chwilę później, już w rozmowie z „GL”, dodała: - Podejrzewałam, że książka ma szansę na nagrodę, bo taka mięsista poezja się podoba. Jest podzielona na trzy części. W pierwszej zawarłam wiersze miłosne. Druga nawiązuje do tragedii w Ruandzie, a trzecia - do poezji Hasiora. Podchodzę do pracy profesjonalnie. Nie jest łatwa. Pisząc książkę nigdy nie wiadomo, czy się spodoba.

Beata Patrycja Klary: Proszę, żebyście czytali moje książki, bo one żyją tak długo, jak ludzie je czytają

Następnie wręczono nagrodę naukową. - Jestem tu po raz drugi, tym razem w charakterze osoby, która dostała Wawrzyn. To dzieło jest wynikiem ponad 40-letniej pracy. A mówię to po to, żeby nie powstało wrażenie, że jestem tak płodny, iż w ciągu kilku miesięcy byłem w stanie je stworzyć - powiedział zgromadzonym Edward Rymar.
W chwili zamykania gazety nie wręczono jeszcze nagrody dziennikarskiej.
Organizatorami konkursu są biblioteki wojewódzkie w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, a partnerami lubuskie uczelnie, związki i stowarzyszenia. Patronat medialny sprawuje „GL”.

Edward Rymar: Nagrodzone przez jurorów dzieło jest wynikiem mojej ponad 40-letniej pracy

W tym roku na konkurs wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń: Lubuski Wawrzyn Literacki – 35 książek, Lubuski Wawrzyn Naukowy – 20 publikacji, Lubuski Wawrzyn Dziennikarski – 14 autorów przedstawiło 56 prac. Zanim rywalizację rozstrzygnięto, kapituła Wawrzynu Literackiego postanowiła przyznać nominacje i wyróżnienia również dla następujących pozycji: Karol Graczyk - „Przełomy” (poezja); Krzysztof Koziołek - „Furia rodzi się w Sławie” (powieść); Dana Newelska - „Paracynamon” (powieść); Renata Paliga „Osłuchiwania” (poezja); Zygmunt Marek Piechocki „Ad libitum” (poezje); Ireneusz Krzysztof Szmidt „Odpowiedź na pytanie Hamleta” (poezja); Mirosława Szott „Anna” (proza poetycka); Mieczysław Jan Warszawski- „Nic ponad” (poezja).

Do Wawrzynu Naukowego nominowani byli: ks. Dariusz Gronowski „Bp Wilhelm Pluta. Biografia”); Jolanta Skierska „Ludność Zielonej Góry w latach 1652-1766 w świetle ksiąg metrykalnych”; Marceli Tureczek „ Studium z dziejów ludwisarstwa na pograniczu śląsko-brandenbursko-pomorskim w XIII-XVIII w”.

Do Wawrzynu Dziennikarskiego nominowano także: Karolinę Kamińską za reportaże radiowe („Życiowe Kilimandżaro”, „Leopardy ryknęły na poligonie”, „Tradycje Czarnej Dywizji” oraz za publikacje prasowe: Dariusza Chajewskiego („Gdy widzę w lusterku... ”, „Wigilia może być jednak bez barszczu i kolęd przy wieczerzy”, „Wywiesiłem w Nowej Soli pierwszą flagę”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.