Łucznik to była duma miasta i teraz ta duma leży na murawie

Czytaj dalej
Fot. Kazimierz Ligocki
Agnieszka Drzewiecka

Łucznik to była duma miasta i teraz ta duma leży na murawie

Agnieszka Drzewiecka

W Łuczniku brakuje zawodników, działaczy i sponsorów. Drużyna seniorów wycofa się z ligi. - Nie ma światełka w tunelu - mówi sekretarz klubu.

W ubiegłym roku Miejski Klub Sportowy Łucznik obchodził 70-lecie. Na początku w Łuczniku działało kilka sekcji, m.in. bokserska czy tenisa stołowego. Przez ostatnie lata klub skupiał się już tylko na piłce nożnej: prowadził pięć sekcji młodzieżowych oraz sekcję seniorów. Jeszcze w 2010 r. występował w III lidze, potem spadł do IV. Ta III liga sporo klub kosztowała, został z długami. Zaczęły się problemy finansowe.

W ostatnich latach jedynym źródłem pieniędzy dla klubu była gmina, która dawała Łucznikowi 90 tys. zł rocznie. Na 2015 r. przeznaczono o 15 tys. zł więcej. Drużyna jednak zawiesza działalność.

Mimo że do wydziału gier Lubuskiego Związku Piłki Nożnej, czyli organizatora rozgrywek seniorów nie wpłynęło jak dotąd żadne pismo w tej sprawie, klamka zapadła. - Nie widzimy światełka w tunelu. Na spotkanie, na którym chcieliśmy porozmawiać z piłkarzami o naszej sytuacji, przyszło dwóch zawodników. Wszystko więc wskazuje na to, że w lutym prześlemy pismo z rezygnacją z rozgrywek w tym sezonie - mówi sekretarz klubu Mariusz Błochowiak.

Co to oznacza? - Strzelczanie w tym sezonie będą mogli wystartować co najwyżej w A klasie - mówi Rafał Kakała ze związku piłki. I tak też klub chce zrobić. - A przez pół roku skupimy się na szkoleniu młodzieży - przekonuje Mariusz Błochowiak.

Z Łucznika, który po rundzie jesiennej zajął 14. miejsce na 16 występujących zespołów, wiele nie zostało. - Oprócz młodzieżowców, których będziemy chcieli wypożyczyć do innych drużyn z okolicznych miejscowości. Po to, by się tam ograli i wrócili do nas już za pół roku - przewiduje prezes Lech Szurko.

Zespół opuściła armia zaciężna, a więc zawodnicy spoza miasta, m.in. Emil Tomkiewicz, który wraz z dotychczasowym trenerem strzelczan Krzysztofem Wozińskim przeniósł się do zachodniopomorskiego Osadnika Myślibórz oraz Wojciech Abraszak, wracający do Czarnych Browar Witnica. Na testach w Stilonie Gorzów jest też Roman Połtawec.

- W naszym mieście nie ma sponsora, który zainwestowałby w klub. Do tej pory płaciliśmy graczom stypendium w
wysokości 460 zł za mecz plus apanaże za zdobyte punkty. Dawaliśmy też 10 zł za trening, ale i tak na niego mało kto przychodził. W przeszłości mieliśmy 35-40 tysięcy zł długu, teraz wyszliśmy na zero. Zwróciliśmy się do miasta o dofinansowanie w kwocie 90 tys. zł. Niemniej jednak, by móc grać w czwartej lidze i utrzymać w klubie sześć grup, to przydałoby się 150 tys. Z roku na rok rosną diety sędziowskie czy też usługi transportowe - mówi Szurko. - Nazywają mnie grabarzem, a ja z tym klubem jestem związany od kilkudziesięciu lat. Zawsze można coś lepiej zrobić, ale my jesteśmy społecznikami. A zawodnicy pierwsze, o co pytają, to o pieniądze. Tych nie mamy. Kiedyś ten wrzód trzeba było przeciąć. Smutne, ale prawdziwe. Teraz zaczniemy od nowa - dodaje prezes klubu.

- Dla nas najważniejsze jest teraz to, że klub nadal prowadzić będzie zajęcia dla dzieci i młodzieży, że ta działalność nie zostaje zawieszona. Około 200 dzieci i młodzieży uczestniczy w szkoleniach klubu. Mają dzięki temu miejsce, gdzie mogą się szkolić, uprawiać sport, spędzać czas. Jeśli zaś chodzi o zawieszenie drużyny seniorskiej: czasami trzeba upaść, żeby się podnieść i zacząć coś nowego. Mam nadzieję, że jesienią zespół zacznie wszystko od początku z nową energią i siłą - mówi burmistrz Mateusz Feder.

Dodaje też, że poza grupą stałych, wiernych od lat kibiców Łucznika, brakowało nowych. - Na mecze przychodziło mało osób, już to był sygnał, że źle się dzieje. Ale tak już jest, że bez sukcesów nie ma też nowych fanów - twierdzi burmistrz.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.