Ludzie dawno pytali o taki ośrodek

Czytaj dalej
Fot. SDS Bieganów
Renata Hryniewicz

Ludzie dawno pytali o taki ośrodek

Renata Hryniewicz

Od września gmina Słubice uruchamia Środowiskowy Dom Samopomocy. Są jeszcze miejsca. Kto może uczestniczyć w zajęciach?

- Bardzo się cieszymy, bo oprócz dzieci, będziemy mieli pod opieką również osoby dorosłe. Często nas pytano, czy możemy pomagać właśnie osobom starszym- mówi Joanna Sierżant- Rekret, prezes stowarzyszenia PROstu - Pracownia Rozwoju Osobistego w Słubicach. Właśnie ono poprowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy, ośrodek dziennego wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Byle wyjść z domu

Na co mogą liczyć podopieczni? Na zajęcia, ćwiczenia czy po prostu na spędzanie czasu pod czujnym okiem wyspecjalizowanej kadry - z doświadczeniem i - jak podkreśla prezeska stowarzyszenia - z zaangażowaniem.

- Psycholog, pedagog logopeda, rehabilitant i terapeuta ręki. Każdy z nich będzie prowadził treningi funkcjonowania w życiu codziennym, integracji itp. Ale głównym naszym celem jest to, żeby te osoby wyszły z domów i zaczęły funkcjonować w środowisku - mówi Katarzyna Romańczuk, kierownik środowiskowego domu, która podobną placówkę prowadziła już w Cybince.

5 dni, 6 godzin

W ośrodku podopieczni będą spędzać 6 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Oczywiście mogą liczyć na posiłek (dokładnie dwa posiłki dziennie), ale... przygotują go sobie w ramach treningu kulinarnego w pracowni kulinarnej i gospodarstwa domowego, bo i taka tutaj będzie. Wszystko po to, żeby lepiej sobie radzić na co dzień.

Teraz najważniejsze: w słubickim ośrodku są jeszcze miejsca. - Rekrutacja trwa. Zapraszamy więc z otwartymi ramionami - zachęca Katarzyna Romańczuk.

Żeby uczestniczyć w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy, niezbędne jest skierowanie od lekarza psychiatry lub neurologa. Trzeba też złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej, a decyzja o przyjęciu na zajęcia wystawiana jest właśnie przez opiekę społeczną. Szczegółowe informacje można uzyskać w ośrodku pomocy - pl. Wolności 17 F, tel. 95 758 01 53, [email protected].

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.