Macie pomysł na wydanie 306 tys. zł na osiedlu?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Macie pomysł na wydanie 306 tys. zł na osiedlu?

Jarosław Miłkowski

- Mieszkańcy Zawarcia chcą m.in. drzew przy ul. Śląskiej, a na Piaskach chcą parkingów - mówi Anna Zaleska z biura konsultacji społecznych.

- Za nami już połowa spotkań rejonowych dotyczących budżetu obywatelskiego. Sprawdza się ta forma zbierania pomysłów?
- Tak. Jesteśmy już po czterech spotkaniach, na które przyszło ponad 70 osób, ale liczymy, że na kolejnych będzie więcej mieszkańców. Wysokiej frekwencji spodziewamy się też na spotkaniu dotyczącym oświaty (patrz: tekst pod rozmową).

- Z jakimi pomysłami przyszli już mieszkańcy?
- Mieszkańcy Zawarcia zgłosili sprawy związane z zagospodarowaniem podwórek - np. przy ul. Wawrzyniaka 68, zagospodarowania ul. Śląskiej, gdzie chcą, aby posadzone zostały drzewa i wyznaczone zostały kolejne miejsca postojowe. Chcą też modernizacji chodników i ścieżek rowerowych. Z kolei mieszkańcy Zakanala zgłosili m.in. utwardzenie ul. Małorolnych, odwodnienie ul. Krótkiej. Chcą też, aby przy Kobylogórskiej i Krótkiej powstała wielopokoleniowa strefa rekreacji.

- Co to takiego?
- Miejsce, gdzie w jednym miejscu jest np. plac zabaw dla dzieci, siłownia „pod chmurką”, stół do ping ponga dla młodzieży, a dla osób starszych np. stół do szachów.

- A czego chcą mieszkańcy innych rejonów?
- Pomysły na Piaskach dotyczyły głównie miejsc parkingowych. Mieszkańcy chcą, aby powstały one przy Szczanieckiej 23-25, przy ul. Kazimierza Wielkiego 79-89 i Bohaterów Westerplatte 2. Z kolei w śródmieściu pojawił się pomysł na wielopokoleniową strefę rekreacji wzdłuż Kłodawki u zbiegu Dąbrowskiego i Krasińskiego. Każdy rejon ma do dyspozycji 306 tys. zł, koszt realizacji pomysłu nie może przekraczać tej kwoty. Z każdego rejonu zrealizowany będzie przynajmniej jeden pomysł, a jeśli starczy pieniędzy, to więcej.

- Dlaczego warto przyjść na spotkanie?
- Ponieważ warto spotkać się z innymi i wspólnie zdecydować o tym, co w mieście, w naszej okolicy, trzeba zmienić. Zgłoszony na spotkaniu pomysł otrzymuje dodatkowe punkty podczas głosowania.

W Gorzowie odbędzie się jeszcze sześć spotkań, w trakcie których mieszkańcy będą mogli zgłosić pomysły do budżetu obywatelskiego (wszystkie rozpoczną się o 17.00).

Obywatelski budżet powstanie także w Międzyrzeczu. Międzyrzeczanie sami przygotują listę ważnych dla nich inwestycji i potem zdecydują, które z nich władze gminy mają zrealizować w 2017 r. Urząd Miejski przeznaczy na budżet obywatelski 500 tys. zł. Zgłoszenia będą przyjmowane w magistracie od 15 marca do 15 kwietnia, głosowane przeprowadzone zostanie od 15 maja do 5 czerwca. Do 7 lipca poznamy zwycięskie projekty.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.