Zdzisław Haczek

Maestro Żołnierczyk i jego wychowanka

Magdalena Ziarkowska i Jarosław Żołnierczyk. Fot. mat. prasowe Magdalena Ziarkowska i Jarosław Żołnierczyk.
Zdzisław Haczek

W cyklu „Mistrzowie polskiej wiolinistyki” usłyszymy w piątek, 11 grudnia wirtuoza skrzypiec Jarosława Żołnierczyka i jego studentkę Magdalenę Ziarkowską.

Dr hab. Jarosław Żołnierczyk - koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Amadeus, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu - jest artystą „stąd”. Wszak urodził się w 1966 r. w Świebodzinie. Wśród sław, pod których skrzydła trafił podczas edukacji, był też prof. Stanisław Hajzer w Zielonej Górze.

J. Żołnierczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatem wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. C. Nielsena w Odense (Dania), Międzynarodowego Konkursu im. G. Kulenkampfa w Kolonii, X Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (I Wyróżnienie oraz Nagroda Dziennikarzy). Występował jako solista w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Japonii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii.

Magdalena Ziarkowska i Jarosław Żołnierczyk.
mat. prasowe Magdalena Ziarkowska i Jarosław Żołnierczyk.

Magdalena Ziarkowska jest studentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec dr hab. Jarosława Żołnierczyka. Do jej najważniejszych osiągnięć należą m.in.: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie ,,Musica insieme” w Wenecji w kategorii solo w 2015 r., udział w Festiwalu MISA w Szanghaju w 2015 r. II miejsce w II Młodzieżowym Konkursie na skrzypce solo im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim w 2008 r. III miejsce w I Warmińsko – Mazurskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowym w Elblągu w 2009 r. Od 2011 r. M. Ziarkowska należy do orkiestry Młoda Polska Filharmonia, od 2013 r. jest koncertmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego ,,Sinfonietta”.
Artyści wystąpią dziś w świętującej 60. sezon Filharmonii Zielonogórskiej w koncercie z cyklu „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Podczas wydarzenia pod tytułem „Muzyka Północy” usłyszymy utwory Jeana Sibeliusa, Carla Nielsena i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego (III Symfonia „Szkocka”, op. 56).

Orkiestrą Symfoniczną FZ będzie dyrygował prof. Czesław Grabowski.
Filharmonia Zielonogórska, piątek, 11 grudnia o 19.00, bilety: 35 i 40 zł.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.