Łukasz Klimaniec

Małe wyroki za gwałt? To nie do przyjęcia!

Pikietujący krytykowali wyrok w sprawie gwałtu w Pietrzyko¬wicach i przywoływali przykłady innych niskich wyroków. Fot. łukasz klimaniec Pikietujący krytykowali wyrok w sprawie gwałtu w Pietrzyko¬wicach i przywoływali przykłady innych niskich wyroków.
Łukasz Klimaniec

Fundacja Pozytywnych Zmian protestowała przed bielskim sądem okręgowym. To reakcja na wyroku w sprawie gwałtu w Pietrzykowicach.

W środę 27 kwietnia w samo południe przed budynkiem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej Fundacja Pozytywnych Zmian zorganizowała happening, protestując przeciw niskim wyrokom i karom w zawieszeniu, jakie wymierzane są sprawcom przemocy wobec kobiet.

– To zarówno wyroki w sprawach o gwałty, o przemoc seksualną, jak i o przemoc domową –_wyjaśniła Anna Chęć z fundacji. – Ten wyrok jest absolutnie nieadekwatny do przestępstwa –_mówiła. Podkreśliła, że kara powinna być wyższa niż 1,5 roku. –_Za coś takiego grozi od 3 do 12 lat więzienia. Ale realnego pójścia do więzienia. Kary w zawieszeniu są nie do przyjęcia – dodała.
– To kpina z wymiaru sprawiedliwości i kobiet. Kara powinna być na tyle wysoka, by odstraszała niedoszłych gwałcicieli – wtórowała jej Joanna Wolska.

Jarosław Sablik, rzecznik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, który wyszedł do protestujących, zwrócił uwagę, że prokurator rejonowy w Żywcu oskarżył pięciu młodych mężczyzn: Arkadiusza P., Dawida A., Jakuba N., Rafała S., Jacka K., o to, że wykorzystując bezradność nastolatki wynikającą z upojenia alkoholem i związaną z tym niemożność stawienia oporu, doprowadzili ją do wielokrotnego obcowania płciowego. I popełnienie takiego czynu przypisał oskarżonym sąd okręgowy. Odrębnie prokurator rejonowy w Żywcu oskarżył Arkadiusza P. oraz Michała O., syna znanego działacza PSL, o gwałt zbiorowy. Taki też opis przypisał oskarżonym sąd.

Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej skazał oskarżonych na kary od roku i trzech miesięcy do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Oskarżeni mają też zapłacić od 4,8 tys. zł do 5,5 tys. zł grzywny. W sprawie wyroku interweniował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który polecił prokuratorowi krajowemu przyjrzenie się sprawie.
Minister Ziobro polecił też prokuratorowi regionalnemu w Katowicach, by poparł apelację oskarżyciela posiłkowego, jeśli taka zostanie złożona w sprawie Błażeja C., który w 2014 r. zabił w Radziechowach na Żywiec¬czyźnie 24-letnią studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sąd skazał go na 25_lat więzienia.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.