Maluchy będą miały nowoczesny żłobek

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Sulczewski
Bartosz Sulczewski

Maluchy będą miały nowoczesny żłobek

Bartosz Sulczewski

Jedyny istniejący w Lubsku żłobek dostanie dotację od wojewody. Ale w przyszłości powstanie nowy, przyjazny obiekt.

Od lat w gminie był problem z miejscami dla najmłodszych. W zeszłym roku udało się uruchomić jeden żłobek, działający przy miejskim przedszkolu nr 2. Udało się, bo finansowego wsparcia udzielił wojewoda, dopłacając do placówki ponad 28 tys. zł.
- To pokryło koszty funkcjonowania naszego żłobka od września do grudnia – mówi Lilianna Lewicka, dyrektorka. - Cały koszt powołania do życia miejsca pobytu dla najmłodszych zamknął się w 345 tys. zł. 270 tys. zł pochodziło z dotacji, 75 tys. zł dołożyła gmina. Ale w nowym roku żłobek został bez pieniędzy.

Rodzice maluchów już się cieszą, na wieść o zamiarach budowy nowego, przytulnego żłobka

W placówce przy ul. Piastowskiej zorganizowano dwanaście miejsc dla maluchów. Jest jedna sala z łóżkami, przebieralnia, plac zabaw, podjazd dla niepełnosprawnych i sześć osób w kadrze żłobka. Dyrekcja napisała wniosek o kolejne dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego. Udało się. - Jesteśmy już na liście, czekamy w tej chwili na umowę – mówi L. Lewicka. - Do Lubska trafi z Gorzowa podobna kwota, jak w ub. roku. Przeznaczymy ją na bieżące funkcjonowanie, czyli na normalną działalność – przekonuje dyrektorka.

Rodzice maluchów już się cieszą, na wieść o zamiarach budowy nowego, przytulnego żłobka.
Bartosz Sulczewski Ten budynek zostanie rozebrany. Powstanie tu nowy żłobek.

Dotacja nie pójdzie na doposażenie żłobka, bo cały sprzęt jest sprzed roku. - W zasadzie to wszystko już mamy – przyznaje L. Lewicka. - Dwanaście miejsc dla maluchów to mało, jak na kilkunastotysięczne miasto. - Początkowo miało być więcej, ale sanepid się nie zgodził, bo według ich przeliczeń, powierzchnia pozwala na przyjęcie dwunastu i pół malucha – śmieje się dyrektorka żłobka. Przyznaje jednocześnie, że zapotrzebowanie na miejsca jest ogromne. - Początkowo na te 12 miejsc było 16 chętnych, później kolejne osoby się zgłaszały – opowiada Mateusz Szaja, naczelnik wydziału spraw społecznych w magistracie.
W ratuszu już planują zorganizowanie kolejnych miejsc.

Pieniądze z programu Maluch poszły na sanitariaty i dostosowanie obiektu

- Przydałby się jeszcze jeden oddział, dla dzieci w wieku żłobkowym, taki na 25 dzieci – mówi M. Szaja. Ma on powstać przy miejskim przedszkolu nr 3. Wcześniej jednak cały budynek pójdzie do rozbiórki. W jego miejscu powstanie zupełnie nowy, zaprojektowany już pod potrzeby przedszkola i żłobka właśnie. - Mamy już pełną dokumentację tej inwestycji, w sierpniu złożymy wniosek o dofinansowanie – zdradza Iwona Poszwa, naczelniczka wydziału inwestycji i zamówień publicznych w lubskim ratuszu. Na realizację pomysłu potrzeba 5 mln zł.

Opieka w żłobkach skończyła się przed laty, wraz z upadkiem wielkich zakładów pracy, jak Luwena – zauważa mieszkanka Lubska. - To oznacza, że minęło już 20 lat, od czasu, gdy nie było w mieście żłobka.

Autor: Bartosz Sulczewski

Bartosz Sulczewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.