Mama małej pacjentki martwi się tym, co widzi na pediatrii w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. ISTOCK
Leszek Kalinowski

Mama małej pacjentki martwi się tym, co widzi na pediatrii w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski

Czytelniczka: - Czy to gruźlica? Czy zachowane są procedury? Szpital uspokaja. A działania podejmuje na wszelki wypadek...

Napisała do nas mama dziewczynki, która trafiła na oddział pediatryczny szpitala klinicznego.

- Moja roczna córeczka w poniedziałek dostała zapalenia płuc i zostałyśmy skierowane na nasz oddział dziecięcy - opowiada mama. - Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że już na „dzień dobry” dano mi do podpisu oświadczenie, że będę płacić 25 zł za dobę z łóżko, którego obecnie nie ma. Bo na oddziale jest tylko 10 sztuk, a teraz obłożenie jest bardzo duże.

Jednak nie to było najgorsze... Nasza Czytelniczka pisze, że „w godzinach popołudniowych z pokoju 231 zrobiono izolatkę dla dziewczynki z gruźlicą!!! Zaznaczam z pokoju, który nie jest do tego przystosowany. Lekarze, personel medyczny oraz pracownicy Impelu wchodzą do tego pokoju bez ubrań ochronnych! Nie mówiąc o tym , że nawet na buty nie zakładają ochrony! Nie znam się na tym, ale wszyscy mnie utwierdzają w tym, że nie ma prawa tak być!! To nie jest oddział zakaźny, a do tego to nie jest grypa. To jest gruźlica”.

Czytelniczka prosi więc „GL” o odpowiedź na pytanie, czy jej obawy są zasadne.

Jak tłumaczy Sylwia Malcher-Nowak, kierownik biura zarządu z sekcją sekretariatu Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze, jeśli chodzi o sprawę łóżek na oddziale, to podobnie jak większość szpitali, także nasz dysponuje ograniczoną liczbą łóżek dla rodziców przebywających z dziećmi. Na więcej nie ma na oddziale miejsca. W sytuacji, gdy na oddziale przebywa niewielka liczba dzieci, rodzicom są udostępniane także większe łóżka, z których normalnie korzystają „starsi” pacjenci (na oddział przyjmowana jest także młodzież do 18. roku życia). Od kilku tygodni oddział jest jednak obłożony niemal w 100 proc., a więc liczba łóżek dla rodziców jest mocno ograniczona.

Natomiast jeśli chodzi o drugą poruszoną w liście sprawę, to S. Malcher Nowak podkreśla, że u żadnego z pacjentów oddziału pediatrycznego nie potwierdzono gruźlicy.

- Natomiast w wyniku przeprowadzonego u jednej z pacjentek wywiadu epidemiologicznego, podjęto decyzję o wprowadzeniu, niejako „na wszelki wypadek” specjalnych środków bezpieczeństwa - mówi S. Malcher - Nowak. - Pacjentka została umieszczona w izolatce ze śluzą oraz osobnym węzłem sanitarnym. Ograniczono odwiedziny. Do pacjentki wchodzi wyznaczony personel. Dziewczynka korzysta z jednorazowych naczyń itd.

Kierownik biura zarządu wyjaśnia, że jednorazowe ubrania ochronne są zakładane przez personel medyczny dopiero w śluzie! Przez śluzę także przekazywane są posiłki!

- Podsumowując - mimo braku potwierdzenia choroby zakaźnej, wprowadzono środki bezpieczeństwa mające zapobiec ewentualnemu zagrożeniu dla innych pacjentów - powtarza S. Malcher - Nowak. Zachowane zostały wszelkie procedury epidemiologiczne. Podobne zresztą wdrażane są w przypadku grypy czy biegunki rotawirusowej.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.