(olis)

Mammografia, czyli badanie, które może wykryć raka

Mammografia, czyli badanie, które może wykryć raka Fot. Dariusz Brożek
(olis)

Nie boli (jest co najwyżej niekomfortowa) i pozwala wykryć już milimetrowe guzki w piersiach. Mammografia to prześwietlenie (badanie radiologiczne), wykonywane specjalistyczną aparaturą - mammografem.

Jak przebiega badanie? Na płytce aparatu pacjentka układa pierś (jedną, potem drugą), a druga płytka dociska pierś z góry. Potem płytki obracają się, żeby objąć boki piersi. Prześwietlenie trwa kilka sekund. Po badaniu pacjentka dostaje cztery klisze.

W dniu badania nie należy w okolicy piersi używać kosmetyków pielęgnacyjnych: talku, balsamu czy dezodorantu (mogą zniekształcić obraz i badanie trzeba będzie powtórzyć). Mammografię najlepiej też robić między 6. a 12. dniem cyklu miesięcznego (pierwszy dzień miesiączki to początek cyklu). Powód? Wtedy piersi nie są nabrzmiałe i lepiej zniosą uciskanie przez płytki mammografu.


Mammografię zaleca się już nawet po 35. roku życia

Warto też pamiętać o wygodnym ubraniu - lepsza niż sukienka będzie bluzka do spódnicy czy spodni, bo przy badaniu trzeba się rozebrać od pasa w górę. Oczywiście mammografii towarzyszy szczegółowy wywiad - lekarz musi wiedzieć, czy pacjentka np. nie zażywa leków hormonalnych, czy nie ma blizn pooperacyjnych, które by mogły zniekształcić obraz, czy w rodzinie ktoś chorował na raka piersi, wreszcie czy robiła już badania (jeśli tak, musi mieć przy sobie wyniki).

Mammografię zaleca się już nawet po 35. roku życia, co nie znaczy, że młodsze kobiety mogą sobie odpuścić np. samobadanie piersi. Natomiast panie z grupy wiekowej: 50-69 lat są objęte państwowym programem profilaktycznym. Co dwa lata - bez skierowania - mogą za darmo zrobić mammografię w lecznicach (które realizują program) lub mammobusach, które regularnie kursują po naszym województwie (patrz ramka).

Za realizację programu w Lubuskiem odpowiada przede wszystkim Wojewódzki Oś-rodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Zielonej Górze i to w nim można szukać szczegółowych informacji: www.rakpiersi.com.pl lub tel. 68 329 65 13.

Jeśli panie nie są w grupie objętej programem profilaktycznym, na mammografię muszą mieć skierowanie. Badanie można też zrobić odpłatnie - kosztuje około 70 zł.

Badania w ramach programu dla kobiet 50-69 lat wykonują:
- Panoramix, Gorzow, ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80;
- Diagnostyk, Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94;
- Aldemed, Zielona Góra, ul. Towarowa 20, tel. 68 353 06 00;
- 105. Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01. Na badanie trzeba się wcześniej umówić.

Po Lubuskiem krążą też mammobusy czterech firm.
Szczegółową rozpiskę wizyt mammobusów można znaleźć na stronie lubuskiego NFZ lub sprawdzić przez telefon - 68 328 76 00 (centrala NFZ w Zielonej Górze), tel. 95 733 63 00 (delegatura w Gorzowie).

(olis)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.