Mamy czterech psychiatrów dzieci i młodzieży na całe województwo

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Leszek Kalinowski

Mamy czterech psychiatrów dzieci i młodzieży na całe województwo

Leszek Kalinowski

Zdrowie psychiczne młodych zależy od wielu czynników. Tymczasem w Lubuskiem brakuje psychiatrów dzieci i młodzieży, a rodzice się gubią

W środę, 19 kwietnia, w Bibliotece Uniwersyteckiej lubuski oddział NFZ oraz Lubuskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zorganizowali debatę ekspercką „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w województwie lubuskim – stan obecny i perspektywy”.

Podczas niej poruszono wiele problemów. Psycholog Paulina Zamlewska-Lipiec podkreślała, że potrzebne jest wsparcie rodziców.

– Niepokoi mnie, że ich kompetencje są coraz niższe – mówi. Rodzice nie wiedzą, jak się z dziećmi bawić, rozwijać je, rozwiązywać ich problemy.

Jedna z mam opowiada o trzyletniej córce. Psycholog pyta, czy z nią rozmawia. A ona odpowiada: Ale o czym mam z nią rozmawiać?!

Okazuje się, że wielu młodych ludzi doskonale sprawdza się w pracy, rządzi dużą grupą ludzi, a w domu nie radzi sobie z własnymi dziećmi.

A one z wiekiem mają coraz więcej problemów. Nie radzą sobie ze stresem, popadają w depresje, uzależnienia.

Z badań przeprowadzonych w marcu tego roku na 500-osobowej grupie gimnazjalistów – zauważyła dr Dorota Szaban z UZ – wynika, że prawie 15 procent badanych wykazuje objawy depresji. Pojawiają się one dwukrotnie częściej u dziewcząt niż u chłopców. Ale później to młodzi mężczyźni częściej targają się na własne życie.

Krystyna Matecka-Ryngier, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, wyliczała miejsca i programy, dzięki którym zdrowie psychiczne młodych Lubuszan ma się poprawiać. Ale wiele jest też do zrobienia. Brakuje nam psychiatrów dzieci i młodzieży. Trzeba też utworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego w Zaborze. Poprawić należy dostępność do opieki ambulatoryjnej.

– Dobrze by było, gdyby przy każdym POZ był psycholog. Wcześnie, np. podczas bilansów, wykrywałby wszelkie nieprawidłowości – podkreślała pani konsultant.

Psycholog Izabela Sumińska dodała, że system opieki nad młodym człowiekiem musi objąć także dwoje rodziców, a nawet dziadków.

Działania prewencyjne podejmuje też policja, o czym mówił Zbigniew Pytko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Dużą rolę odgrywają nauczyciele. Kurator Ewa Rawa zapewniała, że realizowanych jest wiele programów w tym zakresie.

Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego z UZ, przedmiot wychowanie do życia w rodzinie jest wciąż niedoceniany. Duże są braki w poradnictwie specjalistycznym, stąd na pedagogice na UZ będzie nowa specjalność.

Ewa Minge stwierdziła, że każdy powinien zacząć od siebie. I choć godzinę dziennie przeznaczyć dla innych. – Jak mama choruje na raka, to i dziecko choruje. Potrzebuje też wsparcia – zauważyła.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.