Mamy czterech psychiatrów dzieci i młodzieży na całe województwo

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Leszek Kalinowski

Mamy czterech psychiatrów dzieci i młodzieży na całe województwo

Leszek Kalinowski

Zdrowie psychiczne młodych zależy od wielu czynników. Tymczasem w Lubuskiem brakuje psychiatrów dzieci i młodzieży, a rodzice się gubią

W środę, 19 kwietnia, w Bibliotece Uniwersyteckiej lubuski oddział NFZ oraz Lubuskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zorganizowali debatę ekspercką „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w województwie lubuskim – stan obecny i perspektywy”.

Podczas niej poruszono wiele problemów. Psycholog Paulina Zamlewska-Lipiec podkreślała, że potrzebne jest wsparcie rodziców.

– Niepokoi mnie, że ich kompetencje są coraz niższe – mówi. Rodzice nie wiedzą, jak się z dziećmi bawić, rozwijać je, rozwiązywać ich problemy.

Jedna z mam opowiada o trzyletniej córce. Psycholog pyta, czy z nią rozmawia. A ona odpowiada: Ale o czym mam z nią rozmawiać?!

Okazuje się, że wielu młodych ludzi doskonale sprawdza się w pracy, rządzi dużą grupą ludzi, a w domu nie radzi sobie z własnymi dziećmi.

A one z wiekiem mają coraz więcej problemów. Nie radzą sobie ze stresem, popadają w depresje, uzależnienia.

Z badań przeprowadzonych w marcu tego roku na 500-osobowej grupie gimnazjalistów – zauważyła dr Dorota Szaban z UZ – wynika, że prawie 15 procent badanych wykazuje objawy depresji. Pojawiają się one dwukrotnie częściej u dziewcząt niż u chłopców. Ale później to młodzi mężczyźni częściej targają się na własne życie.

Krystyna Matecka-Ryngier, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, wyliczała miejsca i programy, dzięki którym zdrowie psychiczne młodych Lubuszan ma się poprawiać. Ale wiele jest też do zrobienia. Brakuje nam psychiatrów dzieci i młodzieży. Trzeba też utworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego w Zaborze. Poprawić należy dostępność do opieki ambulatoryjnej.

– Dobrze by było, gdyby przy każdym POZ był psycholog. Wcześnie, np. podczas bilansów, wykrywałby wszelkie nieprawidłowości – podkreślała pani konsultant.

Psycholog Izabela Sumińska dodała, że system opieki nad młodym człowiekiem musi objąć także dwoje rodziców, a nawet dziadków.

Działania prewencyjne podejmuje też policja, o czym mówił Zbigniew Pytko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Dużą rolę odgrywają nauczyciele. Kurator Ewa Rawa zapewniała, że realizowanych jest wiele programów w tym zakresie.

Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego z UZ, przedmiot wychowanie do życia w rodzinie jest wciąż niedoceniany. Duże są braki w poradnictwie specjalistycznym, stąd na pedagogice na UZ będzie nowa specjalność.

Ewa Minge stwierdziła, że każdy powinien zacząć od siebie. I choć godzinę dziennie przeznaczyć dla innych. – Jak mama choruje na raka, to i dziecko choruje. Potrzebuje też wsparcia – zauważyła.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.