Mamy udział w tym Noblu!

Czytaj dalej
Leszek Kalinowski

Mamy udział w tym Noblu!

Leszek Kalinowski

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska z UZ jest w zespole, który zaobserwował fale grawitacyjne

– Lepszej inauguracji roku akademickiego nie można było sobie wymarzyć – komentowali wczoraj studenci i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W czasie uroczystości nadeszła oczekiwana wiadomość: jest Nobel w dziedzinie fizyki dla naukowców zajmujących się falami grawitacyjnymi. Ich odkrycia dokonał zespół, w skład którego wchodzi dr hab. Dorota Gondek-Rosińska, prof. UZ.

Zespół jest międzynarodowy i liczy ponad tysiąc naukowców. Nagrodę przyznano trzem z nich, bo regulamin nie pozwala na wyróżnienie całego zespołu. To amerykańscy badacze: Rainer Weiss, Kip Thorne i Barry Barish. Oni są pomysłodawcami projektu Ligo. Ale wiadomo, że na sukces pracowali wszyscy. Choć początkowo funkcjonowały dwa projekty (jeden amerykański, drugi europejski), z czasem połączono siły. Bo najważniejsze są odkrycia, a nie to, kto pierwszy otrzyma Nobla.
O pierwszych sukcesach pisaliśmy na naszych łamach w 2016 roku. Już wtedy podkreślaliśmy, że to odkrycie na miarę Nobla. Wczoraj okazało się, że tak właśnie było.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz z wydaniu PLUS.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.