„Manhattan” był kurą znoszącą złote jaja! [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

„Manhattan” był kurą znoszącą złote jaja! [rozmowa]

Lucyna Makowska

Jak władze Łęknicy chcą zrekompensować kupcom na bazarze niższe zarobki po zamknięciu mostu na granicznego - mówi burmistrz Piotr Kuliniak.

Po niemieckiej stronie w Bad Muskau trwa remont placu sąsiadującego z mostem granicznym prowadzącym na bazar w Łęknicy. Most ma być na jakiś czas zamknięty?
Tak, prace po niemieckiej stronie posuwają się, rozpoczęły się w październiku i początkowo planowano zamknąć trasę do bazaru na osiem miesięcy. Nie zgodziliśmy się na to, oponował też burmistrz Bad Muskau. Z racji tego, że jesienią zeszłego roku, zresztą tak jak Łęknica, zostali oni wpisani na światową listę dziedzictwa UNESCO, dostali dotację od rządu na remont centrum. Pieniądze już wykorzystują. Oni mają rządowy program, który pozwala raz na trzy lata takim właśnie perełkom otrzymać pieniądze na inwestycje. U nas niestety to sprawy drugorzędowe...

Zamknięcie mostu odbije się zapewne na handlu na bazarze?
Dlatego chcemy minimalizować dolegliwości z tego tytułu. Po pierwsze most będzie zamknięty jedynie dla samochodów, ale ruch pieszy i rowerowy będzie możliwy. Będzie droga alternatywna, obwodnicą, która funkcjonuje u nas już od pięciu lat. Wydaliśmy już takie mapki, nawet w weekendowy handel lepiej jechać właśnie nią, by nie stać 20 minut w kolejce. Kierowca nadrabia 1,5 km. O zmianie organizacji ruchu informuje niemiecka strona i my też umieścimy właściwe oznaczenia. Chodzi o to, żeby nie wjeżdżali z bazaru na most, aby nie musieli cofać.

Czy handlujący mogą liczyć na jakieś ulgi z tego tytułu?
Na ten miesiąc chcemy obniżyć opłaty za dzierżawę gruntu dla handlujących o jakieś 25-35 procent. Zdajemy sobie sprawę, że to uszczupli wpływy do budżetu o jakieś 120 tys. zł, ale kupcy też stracą.

Ilu handlujących pracuje na bazarze?
Sporo,bo to aż 950 stoisk handlowych. Bazar jest tu największym miejscem pracy nie tylko dla mieszkańców Łęknicy, ale i okolicznych wsi. Nasz roczny dochód z targowiska to jakieś 3,5 mln zł, przy 11,7 milionowym budżecie. Gołym okiem widać, że gdyby nie bazar, budżet zamknąłby się w 8 mln zł.

Pamiętamy lata dziewięćdziesiąte, gdy Łęknica dzięki bazarowi była najbogatszym miastem w przy takiej liczbie mieszkańców, w Polsce.
Wtedy wpływy z „Manhattanu” wynosiły 16 mln zł! To były niewyobrażalne pieniądze. Miasto dopłacało rocznie mieszkańcom do ścieków nawet 200 tys. zł. To tyle, ile kosztowało wówczas wykonanie kilometra drogi. Moim zdaniem poprzednie władze przejadły te pieniądze, przecież można było przy takim budżecie wszystkie drogi wyremontować!

Piotr Kuliniak: Na targach w Berlinie   zdobyliśmy  pierwszą gwiazdę w międzynarodowym konkursie filmów turystycznych.
Lucyna Makowska Piotr Kuliniak: Na targach w Berlinie zdobyliśmy pierwszą gwiazdę w międzynarodowym konkursie filmów turystycznych.

10 marca odebrał Pan w Berlinie nagrodę za wasz film o tematyce turystycznej regionu.
Zostaliśmy uhonorowani statuetką i tytułem pierwszej gwiazdy w międzynarodowym konkursie filmów turystycznych i multimedialnych: Golden City Gate podczas targów ITB w Berlinie. Targi ITB w Berlinie są jedną z najważniejszych imprez w branży turystycznej w Europie, natomiast konkurs „Das Goldene Stadttor Tourism Multimedia Award” ma ogromny prestiż wśród konkursów filmowych, a jego finał ma miejsce właśnie podczas targów ITB.

Zobacz nagrodzony film

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.