Tomasz Rusek

Market zamiast krzaków

Maciej Kubacki dba o porządek kawałka osiedla, które przylega do sprzedanej właśnie działki. W piątek on też nie wiedział, co na niej stanie. – Cieszę Fot. Tomasz Rusek Maciej Kubacki dba o porządek kawałka osiedla, które przylega do sprzedanej właśnie działki. W piątek on też nie wiedział, co na niej stanie. – Cieszę się tylko, że w końcu będzie porządek – mówił
Tomasz Rusek

Śmieci, zarośla, bałagan – tak wygląda działka, którą miasto właśnie sprzedało za prawie 4 mln zł. – Co tu będzie? – dopytują gorzowianie. Nie, nie Ikea. Ale... trop meblowy wydaje się dobry!

Działka jest gigantyczna. To ponad 20 tys. mkw. Gdyby nie wszyscy wiedzieli, gdzie leży, to podpowiadamy: przy ul. Myśliborskiej, niemal dokładnie na wprost parkingu przy Tesco i Obi. I choć miasto sprzedało ją przed tygodniem za 3,7 mln zł, to do dziś, między drzewami, od ulicy, wisi wielka płachta z napisem „na sprzedaż” i urzędowymi numerami do kontaktu.

Dziś jest bałagan

O poranku spotykam tu: młodą kobietę z maleńkim pieskiem i podchmielonego pana około 60. On nie chce rozmawiać. Ona mówi, że się cieszy ze sprzedaży działki. – Wieczorami zjeżdżają się tu auta. Krzyki, piski, alkohol. Pan zobaczy, jaki bałagan jest w krzakach i między drzewami – podpowiada. Patrzę, śmieci faktycznie jest mnóstwo.
Ale za dnia jest przyjemnie. Można psa wyprowadzić, czasami rodzice uczą tu dzieci jeździć na rowerach. Nic dziwnego – dookoła wyrosło przecież już duże osiedle Europejskie, które jeszcze wciąż się roztrasta.

Maciej Kubacki odpowiada za porządek na przyległej do sprzedanej działki parceli. Zagaduję go, gdy zasuwa z miotłą i szuflą.
– Dobrze, że działka została sprzedana. Może nowy właściciel ją ładnie zagospodaruje? – ma nadzieję. Nie ma jednak pojęcia, co tutaj będzie. Inni mieszkańcy spotkani na os. Europejskim – też nie.

Wielkie handlowanie

My już coś wiemy. Zgodnie z przeznaczeniem na działce mogą być wyłącznie usługi, w tym handel wielkopowierzchniowy. Jednak według naszych informacji nie będzie tu gigantycznego spożywczaka. – Najpewniej ulokuje się tu sklep meblowy – udało nam się dowiedzieć od dobrze poinformowanej osoby. Skąd taka informacja? Ponieważ spółka z Katowic, która kupiła działkę, działa ponoć właśnie na zlecenie meblowej spółki. Jednak nie spodziewajcie się zwykłego sklepu – to będzie gigantyczny market meblowy. I nie Ikea – prostuję od razu plotki, jakie usłyszałem na osiedlu Europejskim.

Co na to gorzowianie? Zapytałem tych, którzy wychodzili z... położonych po drugiej stronie ul. Myśliborskiej: Tesco, Obi i Media Markt. – Meblowy salon? Świetnie uzupełni to, co jest tutaj. Zrobi się nam takie centrum handlowe. Bałem się, że zdubluje się spożywka i np. stanie Carrefour – mówi Henryk Kołnik, pakując do auta zakupy. Z kolei pani Wanda cieszy się, że w ogóle „coś tam stanie”. – Córka ma mieszkanie nieopodal i zawsze narzekała na tę działkę. Że krzaki, że zarośla, że strach wnuczkę tamtędy samą puszczać – wyjaśnia. O markecie meblowym mówi krótko: – Pracy sklepikom w Gorzowie nie odbierze. I to ważne. A pewnie parę osób zatrudnienie tam znajdzie.

Za kilka dni

Dzwonię też do dewelopera, który kupił działkę, żeby dopytać o szczegóły. Jednak w katowickiej firmie Sigma Group DK nie udaje się dowiedzieć zbyt wiele. – Prosimy o telefon za kilka dni – słyszę. Bardziej roz-mowny jest za to nasz magistrat. Czego się dowiaduję?

Po pierwsze: urząd oczywiście potwierdzą transakcję i nie kryje radości, że zarobił niemal 4 mln zł na sprzedaży nieruchomości, której nie mógł sprzedać przez lata.

Po drugie, Stanisława Sztuka z wydziału nieruchomości dodaje, że miasto ma jeszcze inne atrakcyjne działki pod wielki handel. – To tereny za Tesco i Obi. Tam też niedługo będzie nowe osiedle. I mamy rezerwę pod markety – mówi urzędniczka.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.